| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Wynagrodzenia > Wynagrodzenie zasadnicze pracowników samorządowych w 2016 r.

Wynagrodzenie zasadnicze pracowników samorządowych w 2016 r.

W 2016 r. wynagrodzenia zasadnicze pracowników samorządowych nie uległy zmianie. Projekt podwyżek w tym zakresie jest w planie prac Rady Ministrów.

Zgodnie z planowanymi zmianami minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego mają wzrosnąć. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych został wpisany do Wykazu prac Rady Ministrów 19 lutego 2016. Po skierowaniu projektu do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych zostanie on udostępniony na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Obecne stawki wynagrodzenia zasadniczego obowiązują od 2009 r.

Jak stanowi ustawa z dnia 21 listopada 2009 r., pracownikowi samorządowemu przysługuje wynagrodzenie stosowne do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych. Pracownicy samorządowi poza wynagrodzeniem zasadniczym otrzymują również: nagrodę jubileuszową, jednorazową odprawę w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, dodatkowe wynagrodzenie roczne.

Ustawa przewiduje także możliwość przyznania dodatków: funkcyjnego oraz specjalnego. Mają one charakter fakultatywny, możliwość ich otrzymania jest zależna od wprowadzenia takiego uprawnienia w regulaminie wynagradzania.

Szczegółowe stawki wynagrodzeń oraz dodatków zawiera rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego

Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę określa Załącznik nr 1 do rozporządzenia.

Pracownicy zatrudnieni w urzędach gmin, starostwach powiatowych, urzędach marszałkowskich, biurach związków jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowych zakładów budżetowych utworzonych przez te związki, a także w biurach jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego otrzymują według kategorii zaszeregowania powinni otrzymywać następujące kwoty minimalne wynagrodzenia zasadniczego:

Kategoria zaszeregowania

Minimalna kwota w złotych

I

1 100

II

1 120

III

1 140

IV

1 160

V

1 180

VI

1 200

VII

1 250

VIII

1 300

IX

1 350

X

1 400

XI

1 450

XII

1 500

XIII

1 600

XIV

1 700

XV

1 800

XVI

1 900

XVII

2 000

XVIII

2 200

XIX

2 400

XX

2 600

XXI

2 800

XXII

3 000

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »