| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Zatrudnianie i zwalnianie > Dane kandydata ubiegającego się o pracę

Dane kandydata ubiegającego się o pracę

Pracodawca chciałby zatrudnić pracownika. Ma jednak dylemat, czy może pytać go zarówno o doświadczenie zawodowe oraz sytuację rodzinną, na przykład o liczbę dzieci? 

Nie. Pracodawca nie może żądać od kandydata do pracy informacji, takich jak liczba posiadanych dzieci oraz ich wiek. Tych danych można wymagać tylko od już zatrudnionych osób.

Nikt nie może być zobowiązany inaczej niż na podstawie ustawy do ujawnienia informacji dotyczących jego osoby (art. 51 Konstytucja RP). W związku z tym zakres danych osobowych, które może pozyskać pracodawca od pracownika oraz osoby ubiegającej się o zatrudnienie, reguluje art. 221 Kodeksu pracy. Przepis ten został dodany na mocy § 1 pkt 7 ustawy z 14 listopada 2003 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 213, poz. 2081) i obowiązuje od 1 stycznia 2004 r.

Czytaj także: Negocjowanie podwyżki >>

Pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych osobowych obejmujących:

• imię (imiona) i nazwisko,

• imiona rodziców,

• datę urodzenia,

• miejsce zamieszkania (adres do korespondencji),

• wykształcenie,

• przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Zasadniczo udostępnianie danych osobowych następuje przez stosowne oświadczenie pracownika ustne albo pisemne. Pracodawca może jednak żądać udokumentowania danych osobowych, to znaczy może zobowiązać pracownika do potwierdzenia określonych faktów urzędowym dokumentem.

Natomiast zakres danych osobowych, których pracodawca może żądać od pracownika, jest nieco szerszy (art. 221 § 2 k.p.).

Przepis ten upoważnia pracodawcę do żądania innych danych osobowych pracownika poza wymienionymi w art. 221 § 1 k.p., a mianowicie:

• imion i nazwisk oraz dat urodzenia dzieci, jeżeli podanie takich danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy,

• numeru PESEL pracownika, nadanego przez Rządowe Centrum Informatyczne Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (RCI PESEL) oraz

• innych danych osobowych niż wyżej określone, jeżeli obowiązek ich podania wynika z odrębnych przepisów (art. 221§ 4 k.p.).

Czytaj także: Data wydania świadectwa pracy >>

Należy podkreślić, że złożenie takiego oświadczenia przez osobę ubiegającą się o zatrudnienie lub pracownika nie może być utożsamiane z oświadczeniem o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych tych osób, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie danych osobowych. Zgoda ta jest zbędna, gdyż przetwarzanie danych przez pracodawcę w opisanym powyżej zakresie odbywa się na podstawie szczególnego przepisu prawa. Chodzi więc o spełnienie przesłanki określonej w art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy o ochronie danych osobowych.

Odpowiedziała Karolina Jagielska

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


KPA. Komentarz do zmian90.30 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Marta Bławicka

Konsultant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK