| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Zatrudnianie i zwalnianie > Wymogi formalne dotyczące wykształcenia i praktyki kandydatów na głównych księgowych

Wymogi formalne dotyczące wykształcenia i praktyki kandydatów na głównych księgowych

Czy głównym księgowym w państwowej jednostce budżetowej może zostać osoba posiadająca wykształcenie wyższe (magister prawa) i świadectwo ukończenia 2-semestralnych studiów podyplomowych w zakresie „Rachunkowość i finanse jednostek sektora finansów publicznych” w Wyższej Szkole Handlu i Rachunkowości w Poznaniu oraz posiadająca 5-letnią praktykę w księgowości? Czy można uznać za spełniony wymóg zawarty w art. 54 ust. 2 pkt 5 lit. a ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych?

Przepisy art. 54 ust. 2 pkt 5 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej: nowa uofp) stanowią, że głównym księgowym w jednostce sektora finansów publicznych (a do tej kategorii należą państwowe jednostki budżetowe – co wynika z art. 9 pkt 3 tej ustawy) może być osoba, która spełnia jeden z podanych warunków:

1) ukończyła ekonomiczne jednolite studia magisterskie, ekonomiczne wyższe studia zawodowe, uzupełniające ekonomiczne studia magisterskie lub ekonomiczne studia podyplomowe i posiada co najmniej 3-letnią praktykę w księgowości,

2) ukończyła średnią, policealną lub pomaturalną szkołę ekonomiczną i posiada co najmniej 6-letnią praktykę w księgowości,

3) jest wpisana do rejestru biegłych rewidentów na podstawie odrębnych przepisów,

4) posiada certyfikat księgowy uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych albo świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wydane na podstawie odrębnych przepisów.

Kształcenie z zakresu nauk ekonomicznych, obejmujących zgodnie ze wskazaniami uchwały Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z 24 października 2005 r. w sprawie określenia dziedzin nauki i dziedzin sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych – ekonomię, nauki o zarządzaniu i towaroznawstwo – odbywa się w uczelniach ekonomicznych oraz na wydziałach ekonomicznych innych uczelni wyższych na wielu różnych kierunkach studiów, określonych w załączniku do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 13 czerwca 2006 r. w sprawie nazw kierunków studiów, a między innymi na kierunkach: ekonomia, finanse i rachunkowość, towaroznawstwo, logistyka, zarządzanie, w ramach których wydzielane są dalsze specjalności (np. rachunkowość instytucji bankowych i ubezpieczeniowych, finanse i rachunkowość sektora publicznego, ekonomika hotelarstwa, logistyka przedsiębiorstw i wiele innych).

Czytaj także: Prawa i obowiązki głównego księgowego jednostki sektora finansów publicznych>>

W przypadku opisanym w pytaniu przez Czytelnika mamy więc do czynienia z osobą, która spełnia warunki do zatrudnienia na stanowisku głównego księgowego określone w art. 54 ust. 2 pkt 5 lit. a nowej uofp, ponieważ posiada:

● ukończone ekonomiczne studia podyplomowe o specjalności „Rachunkowość i finanse jednostek sektora finansów publicznych”, odbyte w wyższej zawodowej uczelni niepaństwowej, działającej w trybie i na zasadach określonych w ustawie z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Wyższa Szkoła Handlu i Rachunkowości w Poznaniu działa na podstawie Decyzji Ministra Edukacji Narodowej nr DNS-1- -0145-168/RO/98 z 29 lipca 1998 r. i jest wpisana do rejestru wyższych zawodowych uczelni niepaństwowych), co zostało stwierdzone w świadectwie ukończenia studiów podyplomowych – a więc w sposób wskazany w art. 167 tej ustawy, oraz

● 5-letnią praktykę w księgowości (przy wymaganej minimum 3-letniej praktyce).

PODSTAWY PRAWNE

● Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1240; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 28, poz. 146)

● Ustawa z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 202, poz. 1553)

● Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 13 czerwca 2006 r. w sprawie nazw kierunków studiów (Dz.U. Nr 121, poz. 838; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 150, poz. 1213)

● Uchwała Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z 24 października 2005 r. w sprawie określenia dziedzin nauki i dziedzin sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych (M.P. Nr 79, poz. 1120; ost.zm. M.P. z 2008 r. Nr 97, poz. 843)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »