| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Zatrudnianie i zwalnianie > W jaki sposób można cofnąć wręczone pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę?

W jaki sposób można cofnąć wręczone pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę?

Pracownik od pewnego czasu regularnie spóźniał się do pracy, słabo także wykonywał swoje zadania. Dyrektor zdecydował się na wręczenie mu wypowiedzenia. Po rozmowie z pracownikiem podjął jednak decyzję o cofnięciu wypowiedzenia. W jaki sposób formalnie należy to cofnięcie wręczonego wypowiedzenia uregulować?

Cofnięcie wypowiedzenia, które już zostało wręczone pracownikowi, wymaga jego zgody. Za zgodę uznać należy także prośbę pracownika o wycofanie wypowiedzenia, którą z kolei powinien zaakceptować pracodawca. Najlepiej, aby zarówno wniosek pracownika, jak i zgoda pracodawcy zostały wyrażone na piśmie.

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronną czynnością prawną zmierzającą do rozwiązania stosunku pracy z upływem okresu wypowiedzenia. Złożenie takiego oświadczenia przez którąkolwiek ze stron stosunku pracy nie wymaga do swojej skuteczności zgody drugiej strony tego stosunku prawnego. Nie oznacza to jednak, że wycofanie się ze złożonego wypowiedzenia też może być dokonane jednostronnie. Każda ze stron stosunku pracy może jednostronnie (tj. bez konieczności uzyskiwania zgody drugiej strony) złożyć wypowiedzenie, decydując tym samym o zakończeniu łączącego strony stosunku pracy z upływem określonego w przepisach okresu wypowiedzenia. Jednak konsekwencje złożenia pisma w tej sprawie dotyczą zarówno pracodawcy, jak i pracownika i w związku z tym strona, która złożyła wypowiedzenie, nie może już nim dysponować, dlatego wycofanie wypowiedzenia wymaga zgody drugiej strony.

Zobacz serwis: Kadry i płace

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: W jaki sposób można cofnąć wręczone pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę

W artykule przedstawiono wzór przykładowej prośby pracownika dotyczącej cofnięcia wypowiedzenia umowy o pracę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK