| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Zatrudnianie i zwalnianie > Przeniesienie urzędnika do innej jednostki

Przeniesienie urzędnika do innej jednostki

Bez zgody można oddelegować do innego urzędu tylko urzędnika służby cywilnej. Nie ma takiej możliwości w przypadku pracownika.

● trzech miesięcy – jeżeli zajmował wyższe stanowisko, z którego został przeniesiony, przez okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Podstawa prawna

Art. 61 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.).

Czy można oddelegować kobietę w ciąży

Dyrektor generalny chce mnie oddelegować czasowo do innego urzędu. Dostarczyłam mu więc zaświadczenie od ginekologa, że jestem w 12. tygodniu ciąży. Czy w takiej sytuacji w dalszym ciągu będę musiała wykonać polecenie przełożonego?

NIE

Dyrektor generalny po otrzymaniu informacji o tym, że wskazana do przeniesienia pracownica (urzędnik służby cywilnej) jest w ciąży, musi zmienić swoją decyzję i odstąpić od zamiaru zmiany jej pracy na inną jednostkę. Niedopuszczalne jest oddelegowanie do innego urzędu w innej miejscowości bez zgody urzędnika – kobiety w ciąży lub osoby będącej jedynym opiekunem dziecka w wieku do lat piętnastu. Nie można także dokonać takiego przeniesienia, gdy stoją temu na przeszkodzie szczególnie ważne względy osobiste lub rodzinne. Przeniesienie członka korpusu służby cywilnej do innego urzędu, także w innej miejscowości, na jego wniosek lub za jego zgodą może nastąpić w każdym czasie.

Podstawa prawna

Art. 63 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.).

Czy wolno zwolnić rodzica za brak dyspozycyjności

Jestem pracownikiem służby cywilnej. Dyrektor generalny chce mnie zwolnić po pierwszej negatywnej ocenie z powodu małej dyspozycyjności. A ja przecież w tym czasie opiekowałem się dzieckiem. Czy taki powód jest właściwym argumentem?

NIE

Jeśli pracownik informował, że opiekuje się dzieckiem, to nie powinien być zwalniany z pracy po pierwszej negatywnej ocenie. Ma do tego prawo i jeśli się nie zgadza na dłuższą pracę, to jego bezpośredni przełożony powinien taką decyzję uszanować. Jeśli z podwładnym zostanie rozwiązana umowa, to pozostaje mu odwołanie się od wypowiedzenia umowy do sądu pracy. Może tam kwestionować zasadność wypowiedzenia umowy o pracę i sposób dokonania negatywnej oceny pracowniczej. W razie nierozpatrzenia przez dyrektora generalnego w terminie sprzeciwu albo jego nieuwzględnienia, członek korpusu służby cywilnej może odwołać się do sądu pracy. Takiej możliwości nie mają pracownicy samorządowi. Mogą oni odwołać się do sądu pracy dopiero po drugiej negatywnej ocenie, czyli rozwiązaniu umowy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Cymerman

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK