| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Zatrudnianie i zwalnianie > Przeniesienie urzędnika do innej jednostki

Przeniesienie urzędnika do innej jednostki

Bez zgody można oddelegować do innego urzędu tylko urzędnika służby cywilnej. Nie ma takiej możliwości w przypadku pracownika.

Kiedy urzędnik zmieni stanowisko lub będzie musiał dłużej pracować

Nie wszyscy pracownicy budżetówki mogą być swobodnie przenoszeni do innych zajęć. Na przykład urzędnik służby cywilnej musi na tę zmianę wyrazić zgodę. Nie jest ona wymagana w przypadku urzędnika mianowanego. Z kolei, poza nielicznymi wyjątkami, pracownicy budżetówki nie mogą się uchylać od wykonywania obowiązków po godzinach

Czy po likwidacji urzędu muszę trafić do innego

Jestem urzędnikiem mianowanym i pracuję w Ministerstwie Skarbu Państwa. Z ostatnich zapowiedzi nowego rządu wynika, że ten urząd będzie powoli wygaszany, aż ostatecznie zostanie zlikwidowany. Czy szef służby cywilnej będzie musiał mi poszukać pracy w innym urzędzie?

TAK

W razie likwidacji jednostki, w której urzędnik pracuje, lub jeśli następuje tam reorganizacja w sposób uniemożliwiający dalsze jego zatrudnienie – szef służby cywilnej przenosi go do innego urzędu w tej samej lub innej miejscowości oraz zobowiązuje dyrektora generalnego do wyznaczenia mu stanowiska, uwzględniając jego przygotowanie zawodowe. W efekcie trzeba zaznaczyć, że na dyrektorze generalnym i szefie służby ciąży obowiązek znalezienia nowej pracy podwładnemu.

Podstawa prawna

Art. 66 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.).

Polecamy serwis: Kadry i płace

Czy o delegacji może ostatecznie zdecydować premier

Jestem urzędnikiem mianowanym i, przyznam się szczerze, nie układa mi się współpraca z moim przełożonym. Ostatnio dyrektor generalny na jego prośbę zdecydował, że oddeleguje mnie do innej jednostki. Nie chcę się jednak na to zgodzić. Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość odwołania się od tej decyzji?

TAK

O tym, czy decyzja dyrektora generalnego była zasadna w sprawie przeniesienia do innego urzędu, decyduje ostatecznie premier. Dlatego warto się od niej odwoływać. Wcześniej całą sprawę musi przeanalizować szef służby cywilnej. Dlatego jeśli pracownik uzna, że takie działanie jest niezasadne, może o tym powiadomić szefa tej służby. Ten stoi na stanowisku, że szczególny interes służby cywilnej musi być wykazany po stronie jednostki przyjmującej urzędnika. Dzięki temu wykluczane są sytuacje, gdzie urząd chciał pozbyć się pracownika, wnioskując do szefa służby o jego przeniesienie. W takich sytuacjach uznawano jednak, że nie zaistniał (szczególny) interes tej służby. Trzeba jednak zaznaczyć, że od urzędników wymaga się także większej dyspozycyjności w odniesieniu do potrzeb zatrudniających ich jednostek. Dyrektor generalny może bowiem w każdym czasie przenieść urzędnika na inne stanowisko wewnątrz jednostki i w tej samej miejscowości, pod warunkiem że jest to uzasadnione potrzebami. Urzędnicy mają większą stabilność zatrudnienia niż pracownicy służby cywilnej. Wymaga się od nich jednocześnie większej elastyczności i dostosowywania się do potrzeb danej jednostki. W efekcie szef służby cywilnej zawsze może uchylić decyzję o przeniesieniu, jeśli uzna ją za bezzasadną. Dodatkowo urzędnikowi przysługuje też odwołanie od decyzji szefa służby do premiera.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Marta Domagała

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK