| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Zatrudnianie i zwalnianie > Służba cywilna 2016 – umowy o pracę po nowemu

Służba cywilna 2016 – umowy o pracę po nowemu

Od 22 lutego 2016 r. w przypadku osób podejmujących po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej umowa o pracę zostanie zawarta (podobnie jak obecnie) na czas określony wynoszący 12 miesięcy. Zmianie ulegnie okres wypowiedzenia takiej umowy.

Zmiany w wypowiadaniu umów o pracę na czas określony wynikają z nowelizacji Kodeksu pracy, której założeniem jest zrównanie praw pracowników w zakresie wypowiadania umów o pracę.

Od 22 lutego 2016 r. w przypadku osób podejmujących po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej umowa o pracę zostanie zawarta (podobnie jak obecnie) na czas określony wynoszący 12 miesięcy. Zmianie ulegnie okres wypowiedzenia takiej umowy. Dotychczas obowiązujące przepisy przewidywały możliwość wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. W 2016 roku umowa o pracę na czas określony będzie mogła być wypowiedziana z mocy prawa, a okres jej wypowiedzenia będzie zależny od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Polecamy: Komplet Zmiany w prawie pracy w 2016 r.

Po nowelizacji Kodeksu pracy okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony będą uzależnione od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wyniosą:

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Co z osobami, które już wykonują pracę na podstawie umowy  o pracę na czas określony?

Przepisy przejściowe w nowelizacji przewidują, iż do umów o pracę na czas określony, trwających w dniu wejścia w życie ustawy, zastosowanie będą miały dotychczasowe przepisy, jeżeli przed tym dniem umowy te zostały wypowiedziane. Przy wypowiadaniu umów o pracę na czas określony zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których przewidziano możliwość ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie ustawy, będą miały zastosowanie nowe okresy wypowiedzenia.

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK