| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Zatrudnianie i zwalnianie > Rozwiązanie stosunku pracy – rozliczenie z pracownikiem

Rozwiązanie stosunku pracy – rozliczenie z pracownikiem

Rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron z powodu przejścia pracownika na emeryturę nastąpi z dniem 28 grudnia 2016 r. Czy pracownik 28 grudnia powinien świadczyć pracę? Na dzień 29 listopada 2017 r. przypada mu 40 lat pracy, czy przysługuje pracownikowi nagroda jubileuszowa?

W przypadku opisanym w ostatnim pytaniu dniem zatrudnienia jest 28 grudnia 2016 r. i w tym dniu pracownik nadal powinien świadczyć pracę, o ile jest to jego dzień pracy wynikający z rozkładu czasu pracy. Umowa o pracę rozwiązuje się z upływem dnia oznaczonego jako termin końcowy zatrudnienia. Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia (art. 111 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1963 r. – Kodeks cywilny; dalej: k.c.)

Pracownik powinien otrzymać zarówno nagrodę jubileuszową, jak i odprawę emerytalną, przy czym wypłata obu świadczeń powinna nastąpić w ostatni dzień zatrudnienia. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop również należy wypłacić w tym dniu.

Zobacz serwis: Kadry i płace

Prawo do nagrody jubileuszowej

Zasadą jest, że wypłata nagrody jubileuszowej następuje dopiero po osiągnięciu przez pracownika danego stażu pracy, który uprawnia go do pierwszej nagrody lub kolejnej – w wyższej wysokości. Jednak odstępstwem od tej zasady jest wypłata tego świadczenia przed czasem, a więc jeszcze przed uzyskaniem prawa do określonej stawki nagrody, gdy dochodzi do ustania stosunku pracy z pracownikiem, w związku z jego przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, i gdy pracownikowi temu, do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej (lub nagrody jubileuszowej w wyższym wymiarze) brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy. W takim przypadku nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy. Wskazanie ostatniego dnia jako dnia wypłaty nagrody jubileuszowej wyraźnie wynika z przepisów (np. w odniesieniu do pracowników samorządowych mówi o tym § 8 ust. 8 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych).

Rozwiązanie stosunku pracy pracownika, o którym mowa w pytaniu, następuje z dniem 28 grudnia 2016 r. Termin 12-miesięczny liczony od dnia rozwiązania stosunku pracy, w toku którego pracownik powinien nabyć prawo do nagrody, upłynie 27 grudnia 2017 r. Nie stosuje się tu zasady z art. 112 k.c., że termin upływa w dniu odpowiadającym dniowi początkowemu terminu (por. wyrok SN z 17 listopada 2004 r., sygn. akt II PK 64/04). Skoro pracownik odchodzący na emeryturę uzyskałby prawo do nagrody jubileuszowej z dniem 29 listopada 2017 r., to oznacza, że brakuje mu mniej niż 12 miesięcy do nabycia prawa do tego świadczenia. Tym samym pracodawca jest obowiązany do wypłaty nagrody w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Rozwiązanie stosunku pracy – rozliczenie z pracownikiem

W artykule wyjaśniono także czy odprawa emerytalna musi być wypłacona w ostatnim dniu pracy oraz kiedy może być wypłacony ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sikorska-Kowal

Starszy Specjalista ds. projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »