| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Zatrudnianie i zwalnianie > Kiedy wypłacić odprawę emerytalną, w przypadku gdy rozwiązanie umowy przypada na dzień wolny od pracy

Kiedy wypłacić odprawę emerytalną, w przypadku gdy rozwiązanie umowy przypada na dzień wolny od pracy

Dnia 31 grudnia 2016 r., który jest dniem wolnym od pracy, ma u nas nastąpić rozwiązanie umowy pracownika w związku z przejściem na emeryturę. Należy się mu odprawa, którą powinniśmy wypłacić w dniu rozwiązania umowy. Czy w związku z tym wypłata może nastąpić w piątek, 30 grudnia 2016 r., jeszcze w czasie trwania stosunku pracy?

Tak, w tej sytuacji należy uznać, że wypłata odprawy powinna nastąpić 30 grudnia 2016 r., czyli dzień wcześniej niż rozwiązanie umowy. Przy wypłacie należności o charakterze wynagrodzeniowym – a odprawa zalicza się do nich – w razie gdy termin wypłaty przypada na dzień wolny – powinna być ona dokonana wcześniej, w dniu roboczym poprzedzającym ten dzień.

Odprawę emerytalną wypłaca się w dniu zakończenia stosunku pracy, jeżeli pracodawca ma wiedzę na temat tego, że istnieją przesłanki dla jej nabycia (ustanie zatrudnienia w związku z przejściem na emeryturę i spełnienie warunków do otrzymania tego świadczenia). Sąd Najwyższy w wyroku z 9 kwietnia 1998 r. (sygn. akt I PKN 508/97) stwierdził, że roszczenie o zapłatę odprawy emerytalnej jest wymagalne od dnia rozwiązania stosunku pracy także wtedy, gdy orzeczenie przyznające emeryturę zostało wydane później. W rezultacie wypłaca się ją jeszcze w czasie trwania zatrudnienia (stosunek pracy kończy się z upływem ostatniego dnia pracy, a nie z początkiem tego dnia). A zatem pracodawca może dokonać jej wypłaty w dniu wcześniejszym (nawet można by stwierdzić, że powinien to zrobić), jeżeli ostatni dzień pozostawania w stosunku pracy jest dniem wolnym.

Przez dzień wolny od pracy należy rozumieć zarówno dni ustawowo wolne (niedziele i święta państwowe), jak i dni wolne wynikające z pięciodniowego tygodnia pracy.

Odprawa emerytalna czy rentowa wchodzi w zakres pojęcia „wynagrodzenie za pracę”, a co za tym idzie, jest szczególnie chroniona. Pojęcie „wynagrodzenie za pracę” należy rozumieć szeroko – obejmuje ono nie tylko wynagrodzenie za pracę w ścisłym znaczeniu, ale również inne świadczenia związane z pracą o charakterze zbliżonym do wynagrodzenia za pracę. Świadczeniami tymi będzie np. nagroda jubileuszowa, odprawa z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników czy właśnie odprawa emerytalno-rentowa. Wynagrodzenie za pracę, jak również odprawa emerytalna, mają charakter pieniężny i są świadczeniami ze stosunku pracy. Wypłata wynagrodzenia za pracę ma na celu zapewnienie pracownikowi środków na utrzymanie i zaspokajanie innych potrzeb. Z reguły analogiczne są funkcje odprawy, co jest widoczne zwłaszcza w przypadku pracownika, który w związku z ustaniem stosunku pracy przechodzi na emeryturę – nie będzie on kontynuował zatrudnienia, a świadczenia emerytalne są na ogół niższe od wynagrodzenia za pracę.

Polecamy: Rachunkowość Budżetowa

Pośrednio można więc w kontekście terminu wypłaty odprawy sięgnąć do zasady wynikającej z art. 85 § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, zgodnie z którym, jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Dotyczy on wprost wynagrodzenia periodycznego, wypłacanego w terminach przyjętych w zakładzie pracy, ale regulacja ta ma charakter ochronny, który można rozciągnąć na inne elementy wynagrodzenia, w tym także odprawę emerytalną.

MAREK ROTKIEWICZ

prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, autor licznych publikacji prasowych oraz książkowych o tej tematyce, wykładowca, trener

PODSTAWA PRAWNA

● art. 85 § 3, art. 921 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK