| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Centralizacja Vat > Wynajem hali sportowej - jak rozliczyć VAT

Wynajem hali sportowej - jak rozliczyć VAT

Co po centralizacji VAT zmieniło się w rozliczeniach? Czy za wynajem hali sportowej od szkoły można wystawić fakturę zbiorczą? Kto powinien wystawiać fakturę szkoła czy miasto?

Obowiązek wystawiania faktur bezpośrednio obciąża miasto, a nie szkołę. Miasto może jednak upoważnić szkołę do wystawiania faktur w swoim imieniu. Wystawianie faktur zbiorczych (tj. faktur dokumentujących usługi wynajmu świadczone dla różnych podmiotów) nie jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku konieczne będzie wystawienie faktury najemcy sali gimnastycznej.

Przejście przez jednostki samorządu terytorialnego na scentralizowany model rozliczania VAT spowodowało m.in., że wszelkie czynności podlegające opodatkowaniu VAT, wykonywane przez samorządowe jednostki budżetowe oraz samorządowe zakłady budżetowe, są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu VAT przez macierzyste dla nich jednostki samorządu terytorialnego. Oznacza to również, że obowiązek dokumentowania fakturami takich czynności ciąży obecnie na jednostkach samorządu terytorialnego, a nie na samorządowych jednostkach budżetowych oraz samorządowych zakładach budżetowych.

W przedstawionej sytuacji można zatem mówić nie tyle o obowiązku wystawiania faktur przez szkołę, ile o obowiązku wystawiania faktur przez macierzystą dla szkoły jednostkę samorządu terytorialnego. W przypadku opisanym w pytaniu będzie to miasto, jako organ prowadzący szkoły. Oczywiście miasto może upoważnić szkołę do wystawiania faktur w swoim imieniu. Nie zmienia to jednak faktu, że bezpośrednio obowiązek wystawiania faktur obciąża właśnie miasto.

Zobacz również: Procedury podatkowe

Usługi wynajmowania i udostępniania przez szkoły sal gimnastycznych są opodatkowane VAT według stawki 8%. Stanowi o tym art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 179 załącznika nr 3 i w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). Stanowisko takie reprezentują też organy skarbowe. Przykładem może być najnowsza interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 marca 2016 r. (sygn. IBPP3/4512-939/15/MN).

Faktury dokumentujące wynajem hali sportowej powinny być zatem w opisanym przypadku wystawiane ze stawką VAT 8%. Nie mogą to być przy tym faktury zbiorcze, ponieważ przepisy nie przewidują możliwości dokumentowania jedną fakturą czynności (w tym usług najmu) dokonywanych dla różnych nabywców. W konsekwencji faktury powinny być wystawiane poszczególnym najemcom (na dane każdego z najemców).

Nie zawsze wystąpi obowiązek wystawienia faktury najemcom. W przypadku najemców niebędących podatnikami VAT ani osobami prawnymi faktury muszą być wystawiane tylko na ich żądanie (art. 106b ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT). W zakresie, w jakim najemcy tacy nie zażądają wystawienia faktury – świadczenie usług wynajmu hali sportowej, o których mowa, może być księgowane bez wystawiania faktur.

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWY PRAWNE

● art. 15, art. 41 ust. 2, art. 106b, art. 146a pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60)

● art. 3 ustawy z 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 1454)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »