| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Centralizacja Vat > Korekta deklaracji VAT - czynności dokonywane między jednostkami gminy

Korekta deklaracji VAT - czynności dokonywane między jednostkami gminy

W jaki sposób powinno się ująć czynności dokonywane pomiędzy jednostkami gminy w korekcie deklaracji VAT?

W związku z wyrokiem TS UE z 29 września 2015 r. gmina zamierza złożyć korekty deklaracji VAT składanych w latach 2013–2016. Jak w związku z tym w ewidencji VAT ująć faktury, które dotyczą czynności dokonywanych między jednostkami organizacyjnymi gminy?

Czynności dokonywane między jednostkami organizacyjnymi gminy należy wyłączyć ze skorygowanej ewidencji VAT i nie wykazywać ich w tej ewidencji w żaden inny sposób.

Od dnia centralizacji czynności wykonywane między jednostkami organizacyjnymi (tj. samorządowymi jednostkami budżetowymi oraz samorządowymi zakładami budżetowymi) danej jednostki samorządu terytorialnego nie podlegają opodatkowaniu VAT (jako czynności dokonywane w ramach jednego, tego samego podatnika).Jednostki samorządu terytorialnego, wraz z utworzonymi przez siebie samorządowymi jednostkami i zakładami budżetowymi, najpóźniej z dniem 1 stycznia 2017 r. musiały przejść na scentralizowany model rozliczania VAT. Operacja ta była skutkiem tez wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 29 września 2015 r. w sprawie C-276/14. W uproszczeniu – Trybunał uznał, że gminne jednostki budżetowe nie posiadają odrębnej podmiotowości w VAT. Ze względu na identyczną konstrukcję prawną, stanowisko to dotyczyło także pozostałych (nie tylko gminnych) samorządowych jednostek budżetowych. Takie stanowisko (również w stosunku do samorządowych zakładów budżetowych) zajął też Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 26 października 2015 r. (sygn. akt I FPS 4/15). Ustawodawca zdecydował się zatem na centralizację rozliczeń VAT tych podmiotów z macierzystymi dla nich jednostkami samorządu terytorialnego. Na gruncie przepisów prawnych stanowi o tym art. 3 tzw. ustawy o centralizacji rozliczeń VAT.

Zobacz również: Procedury podatkowe

Analogicznie – czynności wykonywane między jednostkami organizacyjnymi JST należy traktować jako niepodlegające VAT również przy dokonywaniu korekty deklaracji podatkowych w związku z wyrokiem TS UE (art. 11 ust. 1 pkt 2 ustawy o centralizacji rozliczeń VAT).

Ponieważ czynności dokonywane wewnątrz tego samego podatnika nie wpływają na treść składanych przez podatników deklaracji, nie są wykazywane w ewidencji VAT. Czynności te należy wyłączyć ze skorygowanej ewidencji VAT. Nie należy ich też wykazywać w ewidencji w inny sposób.

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWY PRAWNE

● art. 109 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 710; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60)

● art. 3, art. 11 ust. 1 pkt 2 ustawy z 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 1454; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1948)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK