| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Podatki dochodowe > Jak rozliczyć podatkowo pomoc dla uczniów

Jak rozliczyć podatkowo pomoc dla uczniów

Pomoc dla uczniów w postaci darmowych podręczników lub stypendiów jest zwolniona z podatku, gdy przyznano ją na podstawie ustawy o systemie oświaty. Stypendia ufundowane przez gminy i organizacje pożytku publicznego są zwolnione do limitu.


Czy rozliczyć stypendium od fundacji

 

Fundacja przekazuje uczniowi comiesięczne stypendium w kwocie 450 zł. Czy podlega ono rozliczeniu w zeznaniu rocznym?

Tak

Takie stypendium jest tylko częściowo zwolnione z podatku i pod warunkiem, że wypłacająca fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego. Zwolnione z PIT są stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje pożytku publicznego na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł. Zwolnienie stosuje się, jeżeli przed pierwszą wypłatą świadczenia zostanie złożone fundacji oświadczenie PIT-2C, że nie uzyskuje się równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów opodatkowanych ryczałtowo. W tym przypadku w każdym miesiącu zwolnione z podatku będzie tylko 380 zł, a od pozostałej części, czyli 70 zł, fundacja jako płatnik powinna pobrać zaliczkę na podatek.

Fundacja jest obowiązana w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym sporządzić informację o wysokości wypłaconego stypendium PIT-8S i przekazać ją uczniowi oraz urzędowi skarbowemu, chyba że uczeń złożył wniosek o rozliczenie podatku przez fundację. Na podstawie otrzymanego PIT-8S uczeń powinien wypełnić roczne zeznanie podatkowe i złożyć je do końca kwietnia w urzędzie skarbowym.

Podstawa prawna

• Art. 21 ust. 1 pkt 40b i ust. 10 oraz art. 35 ust. 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

 

Czy nagrody są opodatkowane

 

Małoletni syn podatnika wygrał organizowany przez kuratora oświaty konkurs wiedzy o społeczeństwie. Otrzymał za to nagrodę pieniężną. Czy wartość tej nagrody podlega opodatkowaniu?

Nie

 

Zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych są wygrane i nagrody otrzymane przez uczniów za udział w konkursach, turniejach i olimpiadach organizowanych na podstawie przepisów o systemie oświaty. Konkursy mogą być organizowane jako: konkursy interdyscyplinarne - obejmujące elementy treści podstaw programowych różnych przedmiotów lub bloków przedmiotowych, konkursy przedmiotowe - obejmujące i poszerzające treści podstawy programowej jednego przedmiotu, konkursy tematyczne - związane z wybranym przedmiotem lub blokiem przedmiotowym. Konkursy mogą mieć zasięg wojewódzki, które organizuje kurator oświaty, lub ponadwojewódzki, które są organizowane przez właściwych kuratorów oświaty, na podstawie zawartego porozumienia. W związku z tym wygrana pieniężna otrzymana w konkursie wiedzy o społeczeństwie organizowana przez kuratora oświaty będzie zwolniona z podatku.

Podstawa prawna

• Art. 21 ust. 1 pkt 115 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Par. 1-6 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dz.U. nr 13, poz. 125).

 

Czy stypendium szkolne jest zwolnione z PIT

 

Z uwagi na niski dochód na osobę w rodzinie (350 zł netto) szkoła przyznała uczniowi stypendium w wysokości 55 zł miesięcznie. Czy może być ono zwolnione z PIT?

Tak

 

Świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty - są zwolnione z podatku dochodowego.

Stypendium przyznane ze względu na niski dochód w rodzinie należy do świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym, które jest wypłacane na podstawie decyzji administracyjnej. Stypendium szkolne udzielane jest w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji oraz umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji, wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia.

Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym mogą być przyznawane na wniosek rodziców albo pełnoletniego ucznia zgodnie z ustawą o systemie oświaty. Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do 15 września danego roku szkolnego. W uzasadnionych przypadkach wniosek może być złożony po upływie tego terminu. Wypłata stypendium szkolnego zwolnionego z podatku nie rodzi żadnych obowiązków podatkowych ani po stronie ucznia, ani jego rodzica.

Podstawa prawna

• Art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Art. 90d oraz art. 90n ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).

 

Czy dofinansowanie do podręczników podlega PIT

 

Uczeń szkoły podstawowej otrzymał dofinansowanie zakupu książek w kwocie 130 zł. Czy kwota dofinansowania stanowi przychód, który trzeba opodatkować?

Nie

 

Przychód z tytułu dofinansowania zakupu podręczników stanowi pomoc materialną dla uczniów, która jest zwolniona z PIT. Ze zwolnienia takiego korzystają świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty. Dofinansowanie jest udzielane w ramach stypendium szkolnego dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie. Stypendium szkolne może być udzielane uczniom w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników. Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników przysługuje uczniom pochodzącym z rodzin, w których dochód netto na osobę nie przekracza 351 zł.

Podstawa prawna

• Art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Art. 90d ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).

 

Czy stypendium gminne z PIT

 

W 2008 roku gmina przyznała uczniowi szkoły podstawowej stypendium miesięczne w wysokości 360 zł. Czy otrzymane kwoty są opodatkowane?

Nie

 

Przyznane stypendium w wysokości 360 zł za każdy miesiąc korzysta ze zwolnienia z podatku, gdyż nie przekroczyło określonego w ustawie o PIT limitu. Stypendia dla uczniów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego (np. gminy), są zwolnione do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł.

Zwolnienie stosuje się, jeżeli podatnik przed pierwszą wypłatą świadczenia złoży gminie oświadczenie PIT-2C, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów opodatkowanych ryczałtowo. Podatnik jest obowiązany zawiadomić płatnika o zmianie stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia, przed wypłatą stypendium za miesiąc, w którym zaszła zmiana.

Podstawa prawna

• Art. 21 ust. 1 pkt 40b i ust. 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
KPA. Komentarz do zmian90.30 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Mandecki

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK