| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Podatki dochodowe > Stypendia wypłacane przez urząd gminy uczniom

Stypendia wypłacane przez urząd gminy uczniom

Urząd gminy wypłaca uczniom z terenu gmin stypendia oraz zasiłki szkolne. Czy będzie obowiązany do sporządzenia PIT-8S oraz czy do celów zwolnienia z podatku dochodowego stypendia te są ograniczone do wysokości 380 zł?

Urząd gminy wypłaca uczniom z terenu gmin stypendia oraz zasiłki szkolne. Są one przyznawane na podstawie ustawy o systemie oświaty i uchwały rady gminy. Określony jest również regulamin udzielania tej pomocy materialnej. Jest to pomoc o charakterze socjalnym. Na wydatki z tego tytułu gmina otrzymuje dotację z budżetu państwa. Czy urząd gminy będzie obowiązany do sporządzenia PIT-8S oraz czy do celów zwolnienia z podatku dochodowego stypendia te są ograniczone do wysokości 380 zł?

Urząd gminy jako płatnik stypendiów i zasiłków szkolnych nie jest zobowiązany do sporządzenia informacji PIT-8S. Stypendia te są w całości zwolnione z podatku dochodowego – bez względu na ich wysokość.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof), wolne od podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni – przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty, Prawa o szkolnictwie wyższym, a także przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Zasady przyznawania pomocy materialnej dla uczniów ze środków pochodzących z budżetu państwa lub budżetu właściwej jednostki samorządu terytorialnego określają przepisy art. 90b–90u ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty. Uczniowi przysługuje prawo do pomocy materialnej ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa lub budżecie właściwej jednostki samorządu terytorialnego. Pomoc materialna jest udzielana uczniom w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji, umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia, a także wspierania edukacji uczniów zdolnych. W myśl art. 90c ust. 1 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, pomoc ta ma charakter socjalny albo motywacyjny, a świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są:

1) stypendium szkolne,

2) zasiłek szkolny.

Na podstawie art. 90f ustawy o systemie oświaty, rada gminy uchwala regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy, kierując się celami pomocy o charakterze socjalnym.

Pomoc materialna o charakterze socjalnym, w postaci stypendiów szkolnych i zasiłków szkolnych, przyznawana i wypłacana na podstawie przepisów o systemie oświaty, finansowana z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 updof. Należy zauważyć, że przepis ten nie uzależnia zwolnienia od wysokości wypłacanego świadczenia. Na wypłacającym te świadczenia nie ciąży też obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy. W związku z tym, że pomoc ta jest w całości zwolniona z podatku, płatnik nie ma również obowiązku sporządzania informacji o wysokości wypłaconego stypendium PIT-8S, albowiem art. 35 ust. 10 updof określający taki obowiązek dotyczy dochodów objętych zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 40b updof (tj. stypendiów dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone tylko w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendiów dla uczniów i studentów przyznanych przez organizacje non profit), a nie stypendiów i zasiłków szkolnych objętych zwolnieniem na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 updof, tj. przyznanych na podstawie przepisów o systemie oświaty.

Czytaj także: Stypendia dla uczniów>>

PODSTAWY PRAWNE

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478)

• Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1241)

Polecamy serwis INFORRB: Podatki

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 15.05.2014

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK