| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Podatki dochodowe > Odszkodowania pracownicze podlegające opodatkowaniu

Odszkodowania pracownicze podlegające opodatkowaniu

Czy odszkodowanie dla pracownika z tytułu zwolnienia z pracy przy zastosowaniu krótszego okresu wypowiedzenia podlega opodatkowaniu? Co ze świadczeniem otrzymanym z tytułu umowy o zakazie konkurencji?

Odszkodowania podlegające opodatkowaniu

Od zasady z art. 21 ust. 1 pkt 3 updof, normującej zwolnienia podatkowe, ustawa ta wprowadza określone wyjątki, na mocy których opodatkowaniu podlegają m.in.:
- określone w prawie pracy odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę (art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a updof),
- odprawy pieniężne wypłacane na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b updof),
- odszkodowania przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji (art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. d updof),
- odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód innych niż ugody sądowe – chodzi o ugody zawierane na podstawie umowy stron – np. zawarcie ugody z pracownikiem bez ingerencji sądu (art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g updof). 

Zobacz również: Odszkodowanie pracownicze bez podatku

Z ORZECZNICTWA

Świadczenie otrzymane z tytułu umowy o zakazie konkurencji jest odszkodowaniem, którego wysokość i zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw. Podlega ono wyłączeniu spod zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. d updof.

Wyrok WSA w Krakowie z 2 lipca 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 701/10

PRZYKŁAD

Czy odszkodowanie dla pracownika z tytułu zwolnienia z pracy przy zastosowaniu krótszego okresu wypowiedzenia podlega opodatkowaniu?

Pracownikowi w ogóle nie przysługuje odszkodowanie z racji zwolnienia z pracy przy zastosowaniu krótszego okresu wypowiedzenia. W przypadku zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania umowy (art. 49 k.p.). Wypłacona przez placówkę oświatową w takiej sytuacji kwota pieniężna jest wynagrodzeniem, które podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych jako przychód ze stosunku pracy na podstawie art. 12 ust. 1 updof. 

Polecamy serwis INFORRB: Podatki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK