| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki lokalne 2015

Wzrost podatków lokalnych w 2015 roku jest tak niewielki, że w wielu przypadkach kwoty się nie zmienią. Kto odczuje wzrost wysokości danin publicznych?

Znamy już wysokość podatków lokalnych na 2015 r. Okres ten upłynie — wyjątkowo — pod znakiem braku podwyżek. Podatek od gruntów, nieruchomości oraz lokali mieszkalnych zostanie na prawie tym samym poziomie. Zauważalnie więcej zapłacą właściciele garaży i firm.

Opłaty lokalne, gdy nie są ustawowo podwyższane, rosną jedynie o wskaźnik inflacji za I półrocze 2014 r. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług zwiększyły się w tym okresie o 0,4%. Taka też będzie waloryzacja stawek danin lokalnych.

Zobacz również w INFORRB: Czy szkoła płaci podatek od nieruchomości za powierzchnię zajętą przez automat z napojami

O 0,4% wzrośnie także wysokość opłaty targowej, miejscowej, uzdrowiskowej, podatku od psa czy środka transportu. Mowa jest tutaj oczywiście o maksymalnych stawkach. Radni gmin i miast będą mogli zdecydować np. o pozostawieniu kwot na dotychczasowym poziomie.

Wzrost podatków lokalnych jest tak niewielki, że w wielu przypadkach kwoty się nie zmienią. Za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej zapłacimy nadal 0,89 zł za m2, za mieszkanie lub dom — 0,74 zł za m2.

Silniej wzrost odczują właściciele garaży, który zapłacą 7,76 zł za m2 (o 3 grosze więcej). Najgłębiej do kieszeni będą musieli sięgnąć właściciele firm — kwota za m2 zwiększy się z 23,03 do 23,12 zł.

Utrzymanie straganu na targowisku będzie o ok. 3 zł droższe na dzień niż dotychczas. Opłaty miejscowa i uzdrowiskowa wzrosną o 1 grosz na dzień. Podobnie jak w przypadku podatku od nieruchomości inne opłaty lokalne mogą być w danej gminie niższe od maksymalnych stawek.

Polecamy serwis: Podatki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK