| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Podatki i opłaty lokalne > Podatek od nieruchomości 2015 - jakie zmiany?

Podatek od nieruchomości 2015 - jakie zmiany?

Od stycznia 2015 r oku możemy spodziewać się zmian w płatnościach podatku od nieruchomości. Na poziom stawek wpływ ma wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2014 r.

Biorąc pod uwagę zapowiedzi Ministra Finansów Mateusza Szczurka od stycznia 2015 r oku możemy spodziewać się zmian w płatnościach podatku od nieruchomości.

Do tej pory osoby fizyczne opłacają podatek od nieruchomości jednorazowo lub w IV ratach. W zakresie osób prawnych podatek ten płatny jest w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego.
Planowane zmiany od stycznia 2015 roku dotyczyć miałyby zapłaty podatku  od nieruchomości, którego wysokość ustalona w drodze decyzji gminy nie przekraczałaby 100 zł. W takim przypadku podatnicy nie korzystaliby z możliwości płatności w ratach i zapłata nastąpiłaby jednorazowo.

Zmiany dotyczyłyby także podatników, u których kwota podatku należnego nie przekroczy kosztów doręczenia przesyłki poleconej (6,10 zł).  W przypadku tej kategorii podatników, gmina nie będzie wydawać nawet decyzji podatkowej.

Polecamy również w INFORRB: Wpływ sprzedaży nieruchomości na odliczenie VAT

Do tej pory nie ma jeszcze oficjalnej informacji o maksymalnych stawkach w podatku od nieruchomości na 2015 rok.

Górne granice stawek kwotowych na podatek od nieruchomości na dany rok wskazywane są w Obwieszczeniu Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na dany rok.
W zeszłym roku obwieszczenie zostało wydane przez Ministra Finansów dnia 7 sierpnia 2013 roku. Z informacji  uzyskanych wiadomo, że Obwieszczenie w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2015 r. jest skierowane do podpisu Ministra. Można wnioskować, że w niedługim okresie czasu będą znane konkretne stawki podatku od nieruchomości.

Zasadniczo na poziom stawek wpływ ma wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2014 r. Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik ten wyniósł 100,4 (wzrost cen o 0,4%) i taka też powinna być waloryzacja stawek danin lokalnych. Oczywiście radni gminy mają prawo zadecydować w uchwale o pozostawieniu stawek podatku od nieruchomości na dotychczasowym poziomie.

Alicja Kasprzak, Project Manager w Inventage Polska

Autor: Alicja Kasprzak

Zobacz również: Podatki lokalne 2015

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK