| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Podatki i opłaty lokalne > Wysokość opłaty za odpady nie może zależeć od wieku mieszkańca

Wysokość opłaty za odpady nie może zależeć od wieku mieszkańca

Rada gminy, ustalając stawki opłat za odpady, może je różnicować w zależności od powierzchni lokalu mieszkalnego, liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość, odbierania odpadów z terenów wiejskich lub miejskich oraz rodzaju zabudowy. Przy określaniu wysokości opłaty niedopuszczalne jest stosowanie kryterium wieku czy sytuacji bytowej mieszkańców.

Możliwość różnicowania stawki opłaty za odpady wynika z art. 6j ust. 2a ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

W zakresie ograniczeń w stosowaniu różnych stawek wspomnianych opłat nieraz wypowiadały się sądy administracyjne. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 7 października 2014 r. (sygn. akt I SA/Gd 1256/14) orzekł, że niedopuszczalne jest różnicowanie stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi według cech wyróżniających mieszkańców danej miejscowości, takich jak: wiek, płeć, sytuacja bytowa. Stanowisko to zostało potwierdzone w wyroku WSA w Gdańsku z 14 listopada 2014 r. (sygn. akt I SA/Gd 1256/14). Sędziowie uznali w nim, że niezgodne z przepisami jest różnicowanie stawek opłaty za odpady według cech wyróżniających mieszkańców danej miejscowości, takich jak: kategoria mieszkańców (dzieci, dorośli), wiek, płeć. Także Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie w uchwale z 20 lutego 2014 r. (zn. 0102-47/14) wskazała, że u.c.p.g. nie przewiduje różnicowania stawek w zależności od wieku mieszkańców nieruchomości, ich sytuacji prawnej lub majątkowej czy innych cech wyróżniających mieszkańców danej nieruchomości spośród ogółu mieszkańców gminy.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Wysokość opłaty za odpady nie może zależeć od wieku mieszkańca

W artykule została omówiona metoda wyliczania opłaty za odpady oraz wyjaśniono na co powinny być wykorzystane dochody z tych środków.

Polecamy serwis: Podatki i opłaty lokalne

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK