| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Podatki i opłaty lokalne > Opłata od posiadania psa 2017 r.

Opłata od posiadania psa 2017 r.

Nie w każdej gminie właściciele psów muszą płacić za ich posiadanie. Kwoty opłat z kolei są zróżnicowane. Od czego to zależy?

To Rada Gminy podejmuje decyzję w sprawie opłat ponoszonych przez właścicieli od posiadania psa. Decyzja ta podejmowana jest w drodze uchwały. W uchwale muszą znaleźć się następujące informacje:

  • termin płatności,
  • wysokość opłaty,
  • zasady ustalania i poboru.

W 2017 r. opłata ta nie może przekroczyć kwoty 118,97 zł rocznie od jednego pupila.

Niektóre gminy rezygnują z pobierania opłat od posiadania psa. Warto wiedzieć, że niektórzy właściciele niezależnie od decyzji podjętej przez Radę Gminy w sprawie opłat od posiadania psów, jest zwolniona.

Zgodnie z art. 18a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz.U. z 2014 poz.849 ze zm.) właściciele psów będący członkami personelu przedstawicielstw dyplomatycznych oraz urzędów konsularnych są ustawowo zwolnieni z omawianej opłaty. Warunkiem jest jednak to, aby nie posiadały obywatelstwa polskiego oraz miejsca stałego pobytu na terytorium RP.

Polecamy: Rachunkowość Budżetowa

Za posiadanie psa nie zapłaci także osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności. Tutaj także jest dodatkowy warunek. Osoba taka jest zwolniona od opłat, jeżeli posiada jednego psa. Gmina nie obciąży opłatą także osoby niepełnosprawnej posiadającej psa asystującego.

Osoba, która ukończyła 65 lat, prowadzi samodzielnie gospodarstwo domowe i posiada jednego psa także opłaty nie poniesie.

Ostatnią grupą zwolnioną z ponoszenia opłaty od posiadania psa są podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz.U. z 2014 poz.849 ze zm.)

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Aktualizacja: 06.02.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opłata od posiadania psa 2017 r./ fot. Fotolia
Opłata od posiadania psa 2017 r./ fot. Fotolia

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK