| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Opłaty za wodociąg

Organy gminy mogą wydawać akty prawa miejscowego w zakresie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń, jednak w zakresie tego upoważnienia nie mieści się wprowadzanie za pomocą uchwały opłat za korzystanie z tych urządzeń – wynika z wyroku WSA w Łodzi z 13 marca 2013 r.

 Przedmiotem skargi Prokuratora Rejonowego w B. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi była uchwała podjęta w sprawie określenia warunków przyłączenia się mieszkańców gminy do komunalnej sieci wodociągowej. Adresatem tej uchwały były podmioty korzystające z gminnej sieci wodociągowej na potrzeby socjalne lub gospodarstw rolnych. Adresaci uchwały określeni zostali więc w sposób generalny, a nie imienny. Uchwała, poprzez stanowiący jej integralną część załącznik, nakłada na mieszkańców m.in. obowiązek uiszczenia wskazanej opłaty – koszt partycypacji budowy sieci wodociągowej w wysokości trzech ton żyta. Zaskarżona uchwała dotyczyła więc sytuacji powtarzalnych, a nie jednorazowych. Tym samym miała ona charakter normatywny, generalny i abstrakcyjny.

Sąd uznał skargę prokuratora za uzasadnioną i stwierdził m.in., że na podstawie przepisów obowiązujących w dacie podjęcia uchwały nie była uprawniona do nakładania obowiązku uiszczenia opłaty za dokonanie przyłączenia do gminnego urządzenia w postaci sieci wodociągowej. Brakowało bowiem przepisu przewidującego takie uprawnienie. Należało więc zaskarżoną uchwałę ocenić jako pozbawioną podstawy prawnej i naruszającą art. 94 konstytucji.

Określenie przez radę opłat w wyznaczonej ściśle wysokości w akcie o charakterze generalnym stanowiło zatem przekroczenie jej ustawowych kompetencji, a tym samym czyniło kontrolowaną uchwałę pozbawioną podstawy prawnej.

sygn. akt II SA/Łd 1328/12

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK