| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Pozostałe podatki i opłaty > Opłata za użytkowanie wieczyste w przypadku zmiany użytkownika

Opłata za użytkowanie wieczyste w przypadku zmiany użytkownika

Kto jest zobowiązany do zapłaty opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste za cały rok? Czy tylko osoba, która jest użytkownikiem 1 stycznia (choćby była nim tylko do 2 stycznia)? Czy możliwe jest proporcjonalne rozłożenie opłaty przez gminę pomiędzy poprzedniego a obecnego użytkownika?

Opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego ponoszona jest przez osobę będącą użytkownikiem wieczystym w pierwszym dniu roku kalendarzowego.

Opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego wnosi się przez cały rok użytkowania wieczystego – z góry za dany rok (zgodnie z art. 71 ust. 4 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami). Analogiczną normę zawiera art. 238 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (użytkownik wieczysty uiszcza przez czas trwania swego prawa opłatę roczną).

Opłaty roczne wnosi się przez cały okres użytkowania wieczystego – w terminie do 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. W przypadku zbycia prawa użytkowania wieczystego obowiązek ponoszenia opłat rocznych przechodzi na nabywcę – z tym że zbywca wnosi opłatę za rok, w którym nastąpiło zbycie. Natomiast nabywca wnosi opłaty od roku następnego po roku, w którym nabył prawo użytkowania wieczystego.

ZAPAMIĘTAJ!

Ewentualne rozliczenia z tego tytułu mogą być dokonywane między stronami umowy sprzedaży zgodnie z zasadą swobody umów, jednak ustalenia te nie są wiążące dla właściciela gruntu i nie mają wpływu na jego uprawnienia do pobierania opłaty.

Przedmiotem orzecznictwa Sądu Najwyższego było zagadnienie ustalenia wysokości opłaty ponoszonej prze użytkowników wieczystych w przypadku przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności.

W tej sprawie Sąd Najwyższy 8 grudnia 2004 r. podjął, w składzie 7-osobowym, uchwałę (sygn. akt III CZP 47/04), w której przesądził o zasadnościproporcjonalnego zmniejszenia opłaty rocznej w stosunku do czasu trwania prawa użytkowania wieczystego. Uchwała ta dotyczyła jednak innej sytuacji, ponieważ tam prawo użytkowania wieczystego przestawało istnieć.

Natomiast w przypadku zmiany osoby użytkownika wieczystego samo prawo użytkowania wieczystego istnieje nadal (zmienia się jedynie podmiot zobowiązany do ponoszenia opłat). Z tego względu analogiczne stosowanie tezy sformułowanej w tej uchwale mogłoby zostać uznane za zbyt daleko idące.

Czytaj także: Użytkowanie wieczyste>>

Koniec z obligatoryjnymi bonifikatami przy przekształcaniu użytkowania>>

PODSTAWY PRAWNE

• Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 143, poz. 963)

• Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 40, poz. 222)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa
KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »