| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Podstawa płatności

Podstawa płatności

Czy podstawą płatności przez jednostkę budżetową nieposiadającą osobowości prawnej – ośrodek pomocy społecznej, niższej kwoty niż jest określona na fakturze, może być faktura, której wystawca (zakład gospodarki mieszkaniowej) nie skorygował?

Zawiera ona kwotę wyższą, niż wynika to z treści porozumienia o korzystaniu z pomieszczeń, zawartego pomiędzy tymi jednostkami.

Zasadą jest, że podstawę płatności stanowi prawidłowo wystawiona faktura VAT, jednocześnie faktura może zostać wystawiona na podstawie dokonanych wcześniej czynności cywilnoprawnych (umowy, porozumienia, itp.).

 

Czytaj także: Odsetki od dotacji przedmiotowej otrzymanej z budżetu JST >>

 

W polskim systemie prawa obowiązuje zasada swobody zawierania umów, co oznacza, że strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego (art. 3531 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny). A zatem to zawarta między stronami umowa kształtuje ich stosunek cywilnoprawny i jest podstawą wzajemnych roszczeń. W przypadku wystawienia dokumentu rachunkowego – faktury w sposób sprzeczny z podstawą jej wystawienia, tj. umową, należy podjąć stosowne czynności wskazane w przepisach prawa.

Nabywca towaru lub usługi (w naszym przypadku ośrodek pomocy społecznej), który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem niektórych pomyłek, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

Nota korygująca jest przesyłana wystawcy faktury lub faktury korygującej wraz z kopią. Jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej. Noty korygujące powinny zawierać wyrazy „NOTA KORYGUJĄCA”. Jednakże zgodnie z § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, wystawienie przez podmiot otrzymujący noty korygującej ograniczone jest jedynie do możliwości poprawienia następujących elementów faktury:

• imienia i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skróconej sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresów,

• numeru identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy,

• numeru kolejnego faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”,

• dnia, miesiąca i roku wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również daty sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży – pod warunkiem podania daty wystawienia faktury,

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK