| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Jak korzystać z samochodów służbowych, aby odliczyć pełny VAT?

Jak korzystać z samochodów służbowych, aby odliczyć pełny VAT?

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, iż prawidłowe jest wnioskowanie o odliczenie pełnego VAT-u w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo przestrzega przepisów dotyczących korzystania z auta do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W wypadku nawet chwilowej zmiany przeznaczenie auta, klasyfikuje się jego użytkowanie jako mieszane, co uprawnia do odliczenia jedynie 50%.

Wyłączenia od zasady

Zgodnie z nowelizacją z dnia 7 lutego 2014 r. obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika do dnia 30 czerwca 2015 r. paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych, innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

Nie dotyczy to pojazdów samochodowych, które są wykorzystywane przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Dopuszczalna ładowność pojazdu oraz liczba miejsc (siedzeń) są określane na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Pojazdy, które w dokumentach nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc uznaje się również za samochody osobowe.

Przepisów nowelizacji nie stosuje się, jeżeli pojazdy samochodowe są wykorzystywane przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.

Organ uznał, iż Związek będzie miał prawo do pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z eksploatacją ww. samochodów służbowych, takich jak: zakup paliwa, materiałów eksploatacyjnych, usług remontowych, części zamiennych, przeglądów technicznych. Opisany przez Wnioskodawcę sposób wykorzystania ww. samochodów i przyjęte w tym zakresie rozwiązania, w tym instrukcje/wytyczne dla użytkowników pojazdów i kontrola ich przestrzegania wskazują bowiem, że w analizowanym przypadku Wnioskodawca wykluczył możliwość korzystania z ww. samochodów w sposób niezwiązany z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą. W przedmiotowej sprawie samochody służbowe są/będą wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej Wnioskodawcy, zatem są/będą spełnione – wynikające z treści art. 86 ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy – przesłanki warunkujące nabycie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego od ww. wydatków.

Źródło: Interpretacja Indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 marca 2015 r., LPP5/443-291/14-4/KG.

Polecamy w INFORRB

Czy pracownicy mogą mieć zróżnicowane stawki za kilometr przebiegu prywatnego pojazdu używanego do celów służbowych

Jak odliczyć VAT z tytułu zakupu beczkowozu

Kiedy rejestrować kasą fiskalną sprzedaż pracownikom używanych telefonów

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK