| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Jak udokumentować sprzedaż przez jednostkę używanych komputerów

Jak udokumentować sprzedaż przez jednostkę używanych komputerów

Jednostka (powiatowy urząd pracy) nie jest podatnikiem VAT. Przykładowo, obciążając inne jednostki kosztami mediów, wystawiamy noty obciążeniowe. Obecnie zamierzamy sprzedać używane komputery. Jaki dowód powinniśmy wystawić nabywcom?

Odpowiedź na pytanie zależy od tego, kto jest nabywcą. W grę wchodzi wystawienie faktury, paragonu lub innego dowodu.

Co do zasady, organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy nie uznaje się za podatników podatku od towarów i usług w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane – z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). A contario, organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy uznaje się za podatników VAT w zakresie, w jakim wykonują czynności na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Dotyczy to m.in. urzędów pracy (zob. np. pismo naczelnika Urzędu Skarbowego w Lipnie z 6 września 2004 r., sygn. PP/443-17/04, czy interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 września 2011 r., sygn. ILPP1/443-888/11-4/MS).

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Państwa jednostka w związku z obciążaniem innych jednostek kosztami mediów na podstawie umów cywilnoprawnych jest zatem podatnikiem VAT. Najprawdopodobniej nie jest natomiast podatnikiem VAT zarejestrowanym – ponieważ korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Podatnicy korzystający z tego zwolnienia nie mają obowiązku rejestracji do VAT (art. 96 ust. 3 ustawy o VAT).

Od 1 stycznia 2014 r. wszyscy podatnicy – w tym podatnicy niezarejestrowani – dokumentują fakturami wykonywane czynności podlegające opodatkowaniu. W przypadku czynności zwolnionych z VAT (np. na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT) bezwzględny obowiązek wystawiania faktur istnieje jednak tylko na żądanie nabywców.

Sprzedaż używanych komputerów jednostka powinna zatem udokumentować:

● fakturą (ze zwolnieniem z podatku – może to być faktura zawierająca tylko dane wskazane w § 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur) – jeżeli nabywca zażąda wystawienia faktury,

● paragonem – jeżeli nabywca będzie osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, a sprzedaż nie będzie zwolniona z obowiązku ewidencjonowania,

● dowolnym innym dokumentem (np. pisemną umową sprzedaży) – jeżeli nabywca nie zażąda wystawienia faktury, faktura nie zostanie przez jednostkę wystawiona dobrowolnie ani nie zostanie wystawiony paragon.

Zobacz również: Czy opodatkowywać świadczenia między jednostkami budżetowymi tej samej JST

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWY PRAWNE

● art. 15 ust. 6, art. 96 ust. 3, art. 106b ust. 2 w zw. z art. 106b ust. 3 pkt 2, art. 113 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211)

● § 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. z 2013 r. poz. 1485)

Polecamy w INFORRB

Czy opodatkowywać nagrody w konkursach organizowanych przez szkołę

Czy nieodpłatne przekazanie gminie gruntu pod budowę drogi podlega VAT

Jak opodatkować pole namiotowe

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »