| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Subwencje, dotacje i dopłaty a VAT

Subwencje, dotacje i dopłaty a VAT

Podatnik, który otrzymuje subwencje, dotację bądź dopłaty, powinien każdorazowo ustalić to, czy i jaki mają one wpływ na cenę jego towarów bądź usług.

Nie każde dofinansowanie wpływa na VAT

Które subwencje, dotacje bądź dopłaty należy ująć w podstawie opodatkowania dostarczanych towarów lub świadczonych usług?

Tomasz Michalik doradca podatkowy i partner w MDDP

Podstawą opodatkowania w VAT jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą z tytułu sprzedaży podatnik otrzymał lub ma otrzymać (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Przy czym obejmuje to płatności otrzymane (lub należne) nie tylko od nabywcy towaru lub usługi, ale także od osoby trzeciej. Do podstawy opodatkowania włącza się także inne wymienione przez ustawodawcę elementy, w tym również otrzymane przez podatnika dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, ale tylko wówczas, gdy mają one bezpośredni wpływ na cenę towarów lub usług sprzedawanych i świadczonych przez podatnika. To niezmiernie istotne zastrzeżenie, bo choć omawiana zasada funkcjonuje w polskim systemie od wielu lat, to podatnicy często włączają do podstawy opodatkowania wszelkie otrzymane dopłaty czy dotacje. Tymczasem nie ulega wątpliwości, że dopłaty, subwencje itp. powinny być ujęte w podstawie opodatkowania dostarczonych towarów i usług wyłącznie wtedy, gdy mają one bezpośredni wpływ na cenę towarów lub usług.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Typowym przykładem takiego bezpośredniego wpływu na cenę jest sytuacja, w której dany podmiot przekazuje podatnikowi świadczącemu usługi w zakresie kultury określoną kwotę, by wpłynąć na obniżkę cen biletów dla publiczności. W konsekwencji podatnik otrzymuje tę kwotę z tytułu świadczenia usługi, mimo że od nabywcy otrzymuje tylko część ceny.

Natomiast wszelkie pozostałe dopłaty, dotacje itp., które w ogóle nie mają wpływu na ceny oferowanych towarów lub usług albo mają jedynie wpływ pośredni, nie powinny być włączane do podstawy opodatkowania dostarczanych towarów i świadczonych usług. Nie ma więc żadnego powodu, aby doliczać do podstawy opodatkowania np. dotację do dokonywanych przez podatnika inwestycji czy kosztów jego działań marketingowych, ponieważ jej wpływ na cenę dostarczanych towarów czy świadczonych usług może mieć najwyżej charakter pośredni. Podatnik, który otrzymuje subwencje, dotację bądź dopłaty, powinien więc każdorazowo ustalić to, czy i jaki mają one wpływ na cenę jego towarów bądź usług.

Oprac. KaJ ©?

Polecamy serwis: VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

dr Robert Rykowski

Adwokat, partner w RYKOWSKI & GNIEWKOWSKI KANCELARIA ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH, ekspert prawa cywilnego. Prowadzi postępowania sporne, arbitrażowe i mediacyjne. Posiada doświadczenie w postępowaniach regulacyjnych, w tym przed Prezesem UOKiK i URE. W kancelarii odpowiada za prawną analizę, przygotowanie taktyki procesowej i procesów. Autor wielu artykułów oraz opinii do czasopism prawniczych. Prelegent na szkoleniach i konferencjach, wykładowca w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, wcześniej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Arbiter Sądów Arbitrażowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej i Konfederacji Lewiatan.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK