| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Jak obciążać pracowników kosztami używania telefonów komórkowych

Jak obciążać pracowników kosztami używania telefonów komórkowych

Zgodnie z zarządzeniem starosty, starostwo powiatowe pokrywa miesięczny koszt używania telefonów komórkowych do określonej kwoty. W przypadku przekroczenia limitu pracownik musi zwrócić różnicę między limitem a kwotą wynikającą z faktury za telefon. Czy powiat postępuje prawidłowo, opodatkowując VAT takie obciążenia? Jak należy je dokumentować?

Tak, powiat postępuje prawidłowo, ponieważ w tej sytuacji świadczy na rzecz pracowników usługi telekomunikacyjne podlegające opodatkowaniu i opodatkowane według stawki 23% VAT.

Jeśli podatnik – działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej – bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi (art. 8 ust. 2a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; dalej: ustawa o VAT). Taki właśnie przypadek ma miejsce w przedstawionej w pytaniu sytuacji. Powiat nabywa we własnym imieniu, ale na rzecz pracowników, usługi telekomunikacyjne. W świetle art. 8 ust. 2a ustawy o VAT powiat świadczy zatem te usługi na rzecz pracowników.

Zobacz również: VAT na e-booki – problem zróżnicowanych stawek

Takie świadczenie usług podlega opodatkowaniu przede wszystkim wówczas, gdy ma charakter odpłatny (tak jak ma się rzecz w omawianej sytuacji). A ponieważ powiat świadczy na rzecz pracowników podlegające opodatkowaniu VAT usługi telekomunikacyjne – prawidłowe będzie opodatkowywanie tych obciążeń według stawki VAT 23%.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Jeśli chodzi o kwestię udokumentowania takich świadczeń, to przede wszystkim mogą one być dokumentowane fakturami lub paragonami. Jednak w tym przypadku wystawianie obu tych rodzajów dokumentów nie jest konieczne, ponieważ, po pierwsze, faktury w przypadku sprzedaży na rzecz osób prywatnych (w tym pracowników) muszą być wystawiane tylko na żądanie tych osób – a po drugie, sprzedaż na rzecz pracowników jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania (na podstawie § 2 ust. 1 w zw. z poz. 35 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących).

Powiat może zatem (lecz nie musi) dokumentować te obciążenia fakturami lub paragonami. Jeżeli obciążenia te nie są dokumentowane żadnym z tych dokumentów, mogą być one dokumentowane przez powiat w dowolny sposób (np. notami obciążeniowymi czy dokumentami odpowiadającymi wystawianym w przeszłości fakturom wewnętrznym).

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWY PRAWNE

● art. 8 ust. 2a, art. 106b ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1223)

● § 2 ust. 1 w zw. z poz. 35 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2014 r. poz. 1544)

Polecamy serwis: Podatki

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK