| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > VAT > Kiedy wystąpi obowiązek stosowania preproporcji w zakładzie budżetowym

Kiedy wystąpi obowiązek stosowania preproporcji w zakładzie budżetowym

Czy od 1 stycznia 2016 r. zakład budżetowy przy zakupach związanych z działalnością opodatkowaną i zwolnioną powinien stosować preproporcję, jeśli otrzymuje niepodlegającą opodatkowaniu dotację przedmiotową do kosztów utrzymania 1 m2 powierzchni obiektu sportowego? Koszty te są związane ze sprzedażą opodatkowaną.

To, czy zakład budżetowy, o którym mowa w pytaniu, będzie miał od 1 stycznia obowiązek stosowania preproporcji (prewspółczynnika), zależy od tego, czy dokonuje zakupów do celów działalności innej niż działalność gospodarcza.

Obowiązek stosowania od 1 stycznia 2016 r. preproporcji (zwanej również prewspółczynnikiem) będą mieli wszyscy podatnicy, u których występują zakupy wykorzystywane zarówno do celów wykonywanej działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza (art. 86 ust. 2a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r.). Odpowiedź na pytanie zależy więc od tego, czy w zakładzie budżetowym takie zakupy występują.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016

Otrzymywanie niestanowiących elementu podstawy opodatkowania, a w konsekwencji (w uproszczeniu) niepodlegających opodatkowaniu, dotacji nie jest równoznaczne z wykonywaniem przez podatnika czynności niestanowiących działalności gospodarczej. Jest to o tyle istotne, że z treści pytania wynika, że otrzymywana dotacja dotyczy kosztów opodatkowanej działalności gospodarczej prowadzonej przez zakład budżetowy.

Nie jest zatem wykluczone, że w istocie zakład budżetowy nie wykonuje czynności niestanowiących działalności gospodarczej. Jeśli tak jest, to mimo otrzymywania tych dotacji nie będzie miał obowiązku stosowania prewspółczynnika od 1 stycznia 2016 r.

TOMASZ KRYWAN

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor wielu publikacji z zakresu podatków

PODSTAWA PRAWNA

● art. 86 ust. 2a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1223) – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r.

Polecamy serwis: Podatki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »