| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Ewidencja > Możliwość zaliczenia wyposażenia placu zabaw do środków trwałych

Możliwość zaliczenia wyposażenia placu zabaw do środków trwałych

W przypadku gdy obiekty pomocnicze obsługują więcej niż jeden budynek lub nie obsługują żadnego budynku, należy je zaliczać do właściwych rodzajów środków trwałych, zgodnie z ich przeznaczeniem. W związku z tym, jeżeli plac zabaw obsługuje jeden budynek – stanowi on obiekt pomocniczy i jego wartość powiększa wartość budynku. Zasada ta nie dotyczy oczywiście urządzeń ruchomych zlokalizowanych na placu zabaw.

W ramach projektu „Radosna szkoła” został wybudowany i wyposażony plac zabaw. Całkowity koszt wyniósł 160 000 zł. Elementy placu zabaw wprowadziliśmy do ewidencji środków trwałych według ich wartości. Zabawki z placu zabaw, np. sześciokąt wielofunkcyjny, zostały zakwalifikowane do grupy 8, a nawierzchnia bezpieczna do grupy 2 w Klasyfikacji Środków Trwałych. Na placu zabaw znajdują się również kosze na śmieci i ławki. Czy wyposażenie placu zabaw (zabawki, ławki, huśtawki, równoważnie) należy zaliczyć do środków trwałych, czy do pomocy dydaktycznych?

Tak, wyposażenie znajdujące się placu zabaw należy zaliczyć do środków trwałych lub do pozostałych środków trwałych.

Środki trwałe to rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki (art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości; dalej: uor). Do środków trwałych zalicza się w szczególności nieruchomości – w tym:

● grunty,

● prawo użytkowania wieczystego gruntu,

● budowle i budynki,

● będące odrębną własnością lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy,

● ulepszenia w obcych środkach trwałych,

● inwentarz żywy,

tak więc wyposażenie placu zabaw spełnia wszystkie elementy definicji środków trwałych.

Więcej czytaj w artykule: Czy wyposażenie placu zabaw można zaliczyć do środków trwałych

W artykule przeczytasz m.in.:

• Jak klasyfikować środki trwałe, będące elementami placu zabaw?

• Jak rozumieć pojęcie pomocy dydaktycznych?

• Kiedy zachodzi możliwość jednorazowego umarzania pomocy naukowych i dydaktycznych?

Polecamy również: Jakie koszty można zaliczyć do wartości początkowej zakupionego używanego samochodu

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

ASCS-Consulting Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »