| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Klasyfikacja zakupu sztandaru dla OSP przez radę gminy

Klasyfikacja zakupu sztandaru dla OSP przez radę gminy

Czy na zakup sztandaru na jubileusz miejscowej OSP Rada Gminy może przeznaczyć pieniądze z budżetu gminy i jak powinno się sklasyfikować takie wydatki?

Jednostka gminnej OSP zwróciła się z prośbą o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych, tj. czy Rada Gminy może ufundować sztandar i sfinansować jego zakup ze środków budżetu zgodnie z klasyfikacją budżetowej w dziale 750 rozdz. 75022. Odpowiedzi udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach.

RIO wskazuje, iż ze środków przeznaczonych w budżecie gminy na ochronę przeciwpożarową, w rozdziale 75412 – Ochotnicze Straże Pożarne nie można dokonywać innych wydatków niż na koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Zobacz również w INFORRB: W którym kodzie wykazać wydatki na zakup książek w bibliotece pedagogicznej

Wedle oceny Izby, zakupu sztandaru dla jednostki OSP nie można przyporządkować również do żadnej kategorii kosztów ponoszonych obowiązkowo przez gminę. Mając to na uwadze, wydzielić funduszy na zakup sztandaru z budżetu gminy  dla jednostki OSP nie można. Tryb postępowania przewidziany dla nadawania sztandaru (a także jego finansowania) został umieszczony w Regulaminie Sztandarów ZOSPRP (Uchwała nr 67/XVIII/2012 Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP z dn. 21 czerwca 2012 r.).

Wydatki budżetu gminy ponoszone na OSP powinno się wg. RIO przyporządkować działowi 754 – Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa, rozdz. 75412 – Ochotnicze Straże Pożarne, a nie zaś, jak sformułowano we wniosku, do działu 750 – Administracja publiczna, rozdz. 75022 – Rady gmin (miast i miast na prawach powiatu).

Podstawa prawna:

  • art. 39 ust. 1 ustawy z dn. 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (Dz. U. 2013 r. poz. 885 ze zm.);
  • art. 44 ust 2 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.) w związku z art. 32 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr z 2009 r. Nr 178, poz. 1380 ze zm.).

Źródło: RIO w Kielcach

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

TECE Sp. z o.o.

Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK