| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Jak prawidłowo księgować opłaty za żywienie nauczycieli przedszkola?

Jak prawidłowo księgować opłaty za żywienie nauczycieli przedszkola?

Nauczyciele przedszkola korzystają czasem z płatnych posiłków. Czy te opłaty można księgować razem z opłatami dzieci?

Opłaty nauczycieli przedszkola za żywienie - paragraf 067 czy 083?

Pytanie: Do tej pory w paragrafie 067 „Wpływy z opłat za korzystanie z wyżywienia w jednostkach realizujących zadania z zakresu wychowania przedszkolnego” księgowałam opłaty wnoszone przez rodziców za żywienie dzieci oraz opłaty nauczycieli zatrudnionych w oddziale przedszkolnym. Po interwencji kontroli wewnętrznej opłaty za nauczycieli mam księgować w paragrafie 083. Czy zarzut jest słuszny?

Odpowiedź: Tak, zarzut jest słuszny. Sprzedaż posiłku nauczycielowi należy klasyfikować jako usługę gastronomiczną, więc w systematyce klasyfikacji budżetowej właściwym paragrafem będzie paragraf 083 "Wpływy z usług". Należy odróżniać sprzedaż (ma charakter cywilnoprawny), przy której występuje cena jednostkowa usługi, od pobierania opłat za posiłki od uczniów (art. 67a ustawy o systemie oświaty), stanowiących w rozumieniu art. 60 uofp niepodatkowe należności o charakterze publicznoprawnym (nie podlegają opodatkowaniu VAT). Oprócz tego opłatę kalkuluje się według tzw. wsadu do kotła, natomiast cenę posiłku nauczyciela czy innego pracownika należy kalkulować z uwzględnieniem wszystkich ponoszonych kosztów związanych z wytworzeniem tego posiłku. Warto zwrócić uwagę, że pobranie opłat za posiłki spożywane przez uczniów realizowane jest w ramach zadań opiekuńczych, a "dokarmianie" nauczycieli to działalność gospodarcza gminy.

Odp. Piotr Wieczorek

specjalista ds. rachunkowości, praktyk kontroli i szkoleniowiec

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK