| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Nieprawidłowości > Czy można ustalić trwały zarząd nieruchomością na rzecz spółki cywilnej

Czy można ustalić trwały zarząd nieruchomością na rzecz spółki cywilnej

Do burmistrza miasta wpłynął wniosek od spółki cywilnej zawiązanej przez osoby fizyczne o oddanie jej w trwały zarząd nieruchomości obejmującej kontenerowiec (z pomieszczeniami biurowymi) i parking. Czy spółce takiej jako podmiotowi nieposiadającemu osobowości prawnej można oddać nieruchomość gminną w trwały zarząd?

Nie, nie można ustalić trwałego zarządu nieruchomością gminną na rzecz spółki cywilnej.

Trwały zarząd jest formą władania nieruchomością przez jednostkę organizacyjną (art. 43 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami; dalej: uogn). Pojęcie jednostki organizacyjnej jest zdefiniowane w art. 4 pkt 10 tej ustawy, zgodnie z którym należy przez nie rozumieć państwową lub samorządową jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej. W przypadku jednostek samorządu terytorialnego samorządowymi jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej są jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe tworzone na podstawie art. 11–17 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych i tylko takie jednostki mogą otrzymać nieruchomości gminne w trwały zarząd (art. 43 ust. 5 uogn).

IZABELA MOTOWILCZUK

magister administracji, były wieloletni inspektor kontroli gospodarki finansowej w regionalnej izbie obrachunkowej, autor licznych publikacji

PODSTAWY PRAWNE

● art. 4 pkt 10, art. 43 ust. 1 i 5 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 518; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1200)

● art. 11–17 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 885; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 532)

Polecamy serwis: Sprawozdawczość

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Socha

Specjalistka ds. Kadr i Płac inFakt.pl. Ukończyła studia matematyczne oraz studia podyplomowe z doradztwa podatkowego. Zajmuje się tematyką księgowości oraz kadr od kilku lat. Doświadczenie zdobywała w biurach rachunkowych, obecnie pracuje w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym inFakt.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK