| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Sprawozdawczość > Inwentaryzacja > Jak prawidłowo należy udokumentować inwentaryzację środków trwałych, która nie wykazała różnic?

Jak prawidłowo należy udokumentować inwentaryzację środków trwałych, która nie wykazała różnic?

Przeprowadzona w naszej jednostce inwentaryzacja środków trwałych nie wykazała różnic (co stwierdzono po porównaniu danych z arkuszy spisowych z ewidencją analityczną). Główna księgowa uznała, że w tej sytuacji nie trzeba sporządzać żadnych innych dokumentów z rozliczenia inwentaryzacji. Postępowanie to zostało jednak ocenione przez kontrolujących za błędne. Czy słusznie?

Tak, niesporządzenie protokołu końcowego z inwentaryzacji środków trwałych, nawet jeśli nie wykazała ona różnic, jest błędem, ponieważ w protokole tym – oprócz wyraźnego stwierdzenia, że w wyniku przeprowadzenia i rozliczenia inwentaryzacji środków trwałych nie stwierdzono różnic – powinny być zawarte jeszcze inne informacje, które są istotne z punktu widzenia oceny prawidłowości przeprowadzenia samej inwentaryzacji oraz prowadzenia dalszego postępowania poinwentaryzacyjnego. Inwentaryzacja ma za zadanie również ocenę gospodarczej przydatności składników majątkowych, stopnia ich zużycia oraz weryfikację prawidłowości zastosowanych zabezpieczeń przed zniszczeniem lub zagarnięciem mienia.

Zobacz więcej! Praktyczny komplet pomocny w prawidłowym przeprowadzeniu, rozliczeniu i dokumentowaniu inwentaryzacji w jednostkach sektora finansów publicznych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK