| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Sprawozdawczość > Sprawozdawczość budżetowa > Otrzymanie z Urzędu Skarbowego podatku VAT a sprawozdanie Rb-28NWS

Otrzymanie z Urzędu Skarbowego podatku VAT a sprawozdanie Rb-28NWS

Czy należy po otrzymaniu z Urzędu Skarbowego podatku VAT naliczonego w miesiącu sierpniu umniejszyć wykonanie wydatków niewygasających, które w 2013 roku nie wygasają z upływem roku budżetowego i złożyć sprawozdanie Rb-28NWS za III kwartał?

Na to pytanie odpowiedzi udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku. RIO stwierdziła, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej w § 18 ust. 5 zawarto postanowienie, że sprawozdanie RB-28NWS sporządza się narastająco za I i II kwartały roku budżetowego. W załączniku nr 39 „Instrukcja sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego” zgodnie z zapisem w § 24 ust. 2 korekty sprawozdania RB-28NWS są sporządzane tylko za I kwartał w danym roku budżetowym. W związku z tym jednostki samorządu terytorialnego nie mogą sporządzać sprawozdania Rb-28NWS za III kwartał roku budżetowego oraz nie sporządzają korekt tego sprawozdania za II kwartał.

RIO w Gdańsku udzieliła również odpowiedzi na inne pytanie w tym przedmiocie: „czy należy po otrzymaniu z Urzędu Skarbowego podatku VAT naliczonego w miesiącu sierpniu zakwalifikować podatek VAT jako dochód budżetu i nie zmniejszać kwoty wydatków oraz nie korygować sprawozdania RB-28NWS?”.

Polecamy serwis: Sprawozdawczość budżetowa

W tej kwestii izba podkreśla, iż podatek VAT naliczony w sierpniu wpływa do gminy z Urzędu Skarbowego jako dochód w § 097 Wpływy z różnych dochodów. Podatek VAT nie zmniejsza wykonania wydatków niewygasających, z uwagi za czas realizacji tych wydatków (30 czerwca), jak również z faktu, że zwrot VAT w stosunku do wydatków zrealizowanych jest dochodem gminy, a nie powoduje ich zmniejszenia.

W kwestii korekt sprawozdania Rb-28NWS RIO odnosi się ponownie do kwestii przedstawionych w odpowiedzi na poprzednie pytanie, mianowicie „zgodnie z zapisem w § 24 ust. 2 korekty sprawozdania Rb-28NWS są sporządzane tylko za I kwartał w danym roku budżetowym.”

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. z 2014 r. poz. 119) 

Źródło: RIO w Gdańsku, sygn. WIAS – 0602/26/2014

Zobacz również w Platformie Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy INFORRB: Które rodzaje sprawozdań budżetowych należy przekazywać w formie elektronicznej

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »