| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Sprawozdawczość > Sprawozdawczość budżetowa > Sprawozdanie zbiorcze Rb-27S oraz Rb-28S

Sprawozdanie zbiorcze Rb-27S oraz Rb-28S

Zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak i jednostki organizacyjne sporządzają sprawozdania: Rb-27S i Rb-28S w okresach miesięcznych. Czy jednostka samorządu terytorialnego ma również obowiązek sporządzać sprawozdania zbiorcze w okresach sprawozdawczych, w których nie przekazuje sprawozdań do Ministerstwa Finansów za pośrednictwem regionalnej izby obrachunkowej? Czy jednak sprawozdanie zbiorcze sporządza się w okresach, w których jednostka samorządu terytorialnego przekazuje sprawozdania za pośrednictwem regionalnej izby obrachunkowe do Ministerstwa Finansów?

Tak, jednostka samorządu terytorialnego powinna sporządzać w każdym okresie sprawozdawczym zarówno sprawozdanie zbiorcze Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego, jak i sprawozdanie zbiorcze Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego.

Jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne sporządzają sprawozdanie Rb-27S oraz sprawozdanie Rb-28S na podstawie rozporządzenia o sprawozdawczości budżetowej. Z tego rozporządzenia wynikają zasady sporządzania sprawozdań budżetowych przez jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne oraz zasady ich przekazywania odbiorcom. Sprawozdania miesięczne Rb-27S i Rb-28S sporządza się narastająco za kolejne miesiące roku budżetowego. Sprawozdania zbiorcze, w szczegółowości sprawozdań jednostkowych, są sporządzane przez przewodniczących zarządów jednostek samorządu terytorialnego na podstawie sprawozdań jednostkowych jednostek im podległych oraz sprawozdania jednostkowego jednostki samorządu terytorialnego, jako jednostki budżetowej i jako organu (§ 6 ust. 1 pkt 3 ww. rozporządzenia). Należy zwrócić uwagę, że zapisy rozporządzenia nie wyłączają z wymienionych uregulowań sprawozdań miesięcznych Rb-27S i Rb-28S. Zarządy jednostek samorządu terytorialnego są zobowiązane do przekazywania zbiorczych miesięcznych sprawozdań Rb-27S i Rb-28S do regionalnych izb obrachunkowych, a regionalne izby obrachunkowe – do Ministerstwa Finansów tylko za miesiące kończące kwartał, tj. za: marzec, czerwiec, wrzesień, grudzień i za rok oraz za styczeń i listopad (załącznik nr 44 do rozporządzenia o sprawozdawczości budżetowej).

Polecamy: Poradnik Rachunkowości Budżetowej

PODSTAWA PRAWNA:

● § 6 ust. 1 pkt 3 oraz załącznik nr 44 do rozporządzenia Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1015)

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Aktualizacja: 06.02.2017

Źródło:

Poradnik Rachunkowości Budżetowej

Zdjęcia

Sprawozdanie zbiorcze Rb-27S oraz Rb-28S /Fot. Fotolia
Sprawozdanie zbiorcze Rb-27S oraz Rb-28S /Fot. Fotolia

Rachunkowość Budżetowa719.20 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK