| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Sprawozdawczość > Sprawozdawczość finansowa > Sprawdzenie poprawności ujęcia w księgach rachunkowych dowodów księgowych

Sprawdzenie poprawności ujęcia w księgach rachunkowych dowodów księgowych

Ponowne sprawdzenie dowodów księgowych oraz zapisów na kontach syntetycznych i analitycznych w księgach rachunkowych jednostki przed ich zamknięciem pozwala na wykrycie ewentualnych błędów i dokonania właściwych korekt przed sporządzeniem sprawozdania finansowego.

Wszystkie konta syntetyczne i analityczne służące do ewidencji zdarzeń gospodarczych jednostki, jak również zestawienia obrotów i sald tych kont stanowią łącznie księgi rachunkowe tej jednostki. Zapisów w księgach rachunkowych dokonuje się na podstawie dowodów księgowych – dokumentów stwierdzających fakt dokonania operacji gospodarczej, sporządzonych zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem, czyli w sposób rzetelny i kompletny.

Sprawdzenie poprawności ujęcia w księgach rachunkowych dowodów księgowych może nastąpić poprzez:

  • porównanie zapisów na kontach księgowych z dowodami księgowymi – zgodność treści operacji gospodarczych ujętych na poszczególnych kontach zgodnie z zasadami ich funkcjonowania,
  • przeprowadzenie weryfikacji poprawności zapisów dokonanych na poszczególnych kontach księgi głównej, jak i analogicznej do księgi głównej ewidencji analitycznej, jako bezpośrednią analizę zapisów na kontach księgowych bez porównywania ich z dowodami księgowymi.

Polecamy serwis: Sprawozdawczość

Weryfikacja dokumentów źródłowych oraz dokonanych na ich podstawie zapisów w księgach rachunkowych pozwala na wykrycie ewentualnych błędów ujętych w księgach rachunkowych i ich usunięcie przed zamknięciem ksiąg rachunkowych.

RENATA NIEMIEC

finansista, posiada długoletni staż pracy w jednostce samorządu terytorialnego oraz doświadczenie w zakresie finansów i rachunkowości jednostek sektora finansów publicznych, obecnie główny księgowy w jednostce budżetowej

Zobacz również w INFORRB

BILANS za 2014 r. - krok po kroku

W której pozycji rachunku zysków i strat wykazać zwrot dotacji do urzędu gminy

W jakiej pozycji bilansu ująć nadpłaconą fakturę

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK