| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Sprawozdawczość > Operacje finansowe > Należności rozłożone na raty w sprawozdaniach Rb-N i Rb-ZN

Należności rozłożone na raty w sprawozdaniach Rb-N i Rb-ZN

W jaki sposób w sprawozdaniu Rb-N należy ujmować należności z tytułu opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, jeżeli płatność została rozłożona na oprocentowane raty? W której kategorii w sprawozdaniu Rb-ZN powinno się ujmować należności rozłożone na raty dotyczące transakcji, stanowiących dochody Skarbu Państwa?

1. W której kategorii w kwartalnym sprawozdaniu Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych należy ujmować należności rozłożone na raty i podlegające oprocentowaniu na podstawie art.70 ust. 2 i ust. 3 lub art. 141 ust.1 i ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami lub też na podstawie art. 4 ust. 3 i ust. 4 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowana wieczystego w prawo własności nieruchomości, tj. należności wynikające z poniższych tytułów:

- przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności,

- sprzedaż nieruchomości,

- sprzedaż lokali mieszkalnych,

- sprzedaż lokali użytkowych,

- zwrot zwaloryzowanego odszkodowania z tytułu zwrotu nieruchomości?

2. Czy pozostałe należności budżetowe rozłożone na raty, które nie podlegają oprocentowaniu, np. roczna opłata za wieczyste użytkowanie gruntów, opłata za wycinkę drzew, należy ujmować w kategorii "pozostałe należności" w kwartalnym sprawozdaniu Rb-N o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych?

3. W której kategorii w sprawozdaniu Rb-ZN o stanie zobowiązań oraz należności Skarbu Państwa z tytułu wykonywania przez jednostki samorządu terytorialnego zadań zleconych, należy ujmować należności rozłożone na raty, a dotyczące transakcji, stanowiących dochody Skarbu Państwa?

Na powyższe pytania wyjaśnienia udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach w piśmie z dnia 9 maja 2016 r. RIO uznała, iż w takiej sytuacji należności z tytułu opłat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, których płatność została rozłożona na oprocentowane raty, należy ujmować w wierszu N2 (pożyczki) sprawozdania Rb-N.

Zdaniem RIO w ramach pożyczki ujmuje się należności wynikające z umowy sprzedaży nieruchomości, w której cena została rozłożona na raty (i są one oprocentowane), uregulowanej w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2015 r. poz. 1774 ze zm.).

Zatem również należności rozłożone na raty (i oprocentowane) z tytułu sprzedaży nieruchomości, sprzedaży lokali mieszkalnych i lokali użytkowych, zwrotu zwaloryzowanego odszkodowania z tytułu zwrotu nieruchomości, pierwszej opłaty za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej (do której stosuje się przepis art. 70 ust. 2-4), należy w sprawozdaniu ujmować w wierszu N2 (pożyczki). Pozostałe należności, wymienione w pkt. 2 pytania przedstawionego we wniosku, należy ujmować w kategorii "Pozostałe należności' (w wierszu N5, a w przypadku gdy należność stanie się wymagalna w wierszu N4). Zgodnie z przepisem § 10 ust. 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 marca 201 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz. U. 2014 r. poz. 1773) do sporządzania sprawozdań Rb-ZN stosuje się zasady określone w instrukcji dla sprawozdań Rb-Z i Rb-N.

W sprawozdaniu Rb ZN, należności będące przedmiotem zapytania, należy ujmować w sposób wskazany powyżej.

Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w Kilekcach

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK