REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

JPK_VAT

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaki kod GTU przy usłudze polegającej na podwyższeniu standardu obsługi klienta

Czy jeśli na fakturze sprzedażowej wpisuje się podwyższenie standardu obsługi klienta to oznaczam się to kodem GTU 12? Na podwyższenie standardów sprzedaży obsługi klienta składają się: montaż urządzenia, instruktarz przekazany klientowi, końcowa kontrola techniczna (chodzi tutaj głównie o sprzęty ogrodnicze: kosy, piły kosiarki, traktorki koszące itp.).

Czy stosować oznaczenie TP przy sprzedaży dokonanej na rzecz spółki dominującej

Czy spółka zależna dokonująca sprzedaży na rzecz swego udziałowca (spółki dominującej) powinna stosować oznaczenie TP? Podatkowa Grupa Kapitałowa składa się z trzech spółek miejskich, w których do dnia utworzenia PGK 100% udziałów posiadała gmina miejska. Warunkiem utworzenia PGK było przekazanie większości udziałów spółce dominującej. Czy należy stosować oznaczenie TP w JPK VAT przy sprzedaży na rzecz udziałowca (spółki dominującej), który ma 99% udziałów w spółce? Udziałowiec posiadający 99% udziałów w spółce jest spółka gminną, w której 100% udziałów posiada gmina.

Faktura VAT dla radnego za najem - czy w JPK_VAT stosować TP?

Czy w przypadku wystawiania faktury VAT dla radnego za najem w JPK_VAT trzeba stosować oznaczenie TP?

Korekta prewspółczynnika w nowym JPK_VAT

Korekta prewspółczynnika w nowym JPK_VAT. Przygotowując JPK_V7M za styczeń lub odpowiednio JPK_V7K za pierwszy kwartał 2021 r., gmina - podobnie jak każdy inny podatnik stosujący prewspółczynnik - będzie musiała uwzględnić w nim korektę VAT naliczonego podlegającego rozliczeniu za pomocą prewskaźnika. Po wyznaczeniu kwoty korekty podatnik sporządzi dokument wewnętrzny, który zostanie wprowadzony do ewidencji ze znacznikiem literowym WEW.

REKLAMA

Jak oznaczać bony w nowym JPK_VAT (B_SPV)

Czy w nowym JPK_V7M należy oznaczać symbolem procedury szczególnej B_SPV, B_SPV_DOSTAWA sprzedaż przez nas klientom karnetów, kart rabatowych (wartość pustej karty), doładowanie karty rabatowej na usługi basenu, kręgielni, sauny (połączone na karcie w jednej stawce).

Duplikat faktury w nowym JPK_VAT

Czy dom pomocy społecznej może wystawić duplikat faktury do faktury wystawionej w okresie przed obowiązywaniem nowego JPK, czy po 1 października należy wystawić po raz drugi fakturę pierwotną, a kontrahent musi dokonać korekty JPK? Czy pomyłka w NIP musi być korygowana fakturą i pociągnie za sobą konieczność korekty JPK?

Faktura VAT-RR w nowym JPK_VAT

Czy fakturę VAT-RR, która nie została podpisana przez rolnika, i na podstawie której jednostka nie odliczyła podatku, należy wykazać w nowym JPK_VAT?

Cząstkowe deklaracje VAT w GOPS

Czy GOPS jest zobowiązany do przesyłanie gminie deklaracji cząstkowych oraz JPK tak, jak szkoły?

REKLAMA

Nowy JPK_VAT a odpowiedzialność karna skarbowa

Za okresy od dnia 1 października br., jednostki samorządu terytorialnego – jako podatnicy podatku od towarów i usług (VAT) – będą obowiązane do składania nowego pliku JPK_VAT. Ma się on składać z dwóch części: ewidencji VAT (zakupów i sprzedaży) oraz deklaracji VAT. Dokonując – pod kątem wchodzących w życie zmian – aktualizacji obowiązujących w jednostce samorządu terytorialnego procedur wewnętrznych dotyczących rozliczeń VAT warto mieć na uwadze również kwestie odpowiedzialności karnej skarbowej.

Korekta nowego JPK_VAT

Korekta JPK_VAT (z celem złożenia "2") może obejmować: ewidencję, deklarację, ewidencję i deklarację.

Nowy JPK_VAT: VAT należny w JST

Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Oto kilka przykładów problemów występujących w praktyce JST.

Status podatnika VAT czynnego w JST po centralizacji a nowy JPK_VAT

Status podatnika VAT czynnego w JST, który jest zobowiązany do rozliczenia się z organem podatkowym, ma JST (gmina, powiat, województwo).

Sankcje za naruszenie obowiązków w zakresie nowego JPK_VAT

JPK VAT zawierają obowiązkowe informacje podatkowe. Dlatego niezłożenie JPK lub wysyłka pliku z błędami będzie skutkować nałożeniem na jednostkę kary grzywny.

Termin i forma składania nowego JPK_VAT

Początkowo Ministerstwo Finansów zapowiadało wprowadzenie nowego JPK_VAT w dwóch turach - mianowicie od 1 kwietnia 2020 r. dla dużych przedsiębiorców i od 1 lipca 2020 r. dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców (w tym dla jednostek sektora finansów publicznych). Z uwagi na sytuację epidemiczną spowodowaną COVID-19 termin ten został ujednolicony dla wszystkich podatników i przeniesiony na 1 lipca 2020 r. Ostatecznie wszystkich podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni, w tym również jednostki sektora finansów publicznych, obowiązuje nowy, wydłużony termin - 1 października 2020 r.

Procedury podatkowe w JST - jak wdrożyć obowiązki w zakresie nowego JPK_VAT

Z uwagi na wprowadzane od 1 października 2020 r. nowe rozwiązania dotyczące VAT trzeba na nowo uregulować wszystkie obszary istotne dla właściwego sposobu rozliczenia z organami podatkowymi.

REKLAMA