REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najwyższy wskaźnik wypadków przy pracy w województwie warmińsko - mazurskim

Zgodnie z raportem GUS wypadkom śmiertelnym w Polsce uległo 239 osób. Wskaźnik wypadkowości w 2016 r. wyniósł 7,07. Najwyższy wskaźnik odnotowano w województwie warmińsko - mazurskim.

Dobra sytuacja na rynku pracy

Sytuacja na rynku pracy jest dobra - tak wynika z danych GUS. Polacy zarabiają też coraz lepiej. Przedsiębiorcy zaś muszą dbać i konkurować o pracowników.

Świadectwo pracy w 2017 r. - wyjaśnienia MRPiPS

Pracodawcy mają obowiązek wydawać nowe świadectwa pracy. Na jakich zasadach? Czy będzie łatwiej pracodawcom? Poniżej wyjaśnienia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dni wolne od pracy w 2018 r.

W 2017 roku liczba dni wolnych od pracy, uwzględniając wszystkie weekendy oraz święta to 115. Jaki będzie rok 2018?

REKLAMA

Spadek bezrobocia

Urzędy pracy otrzymały od pracodawców zgłoszenia o prawie 1,5 mln wolnych miejsc pracy oraz aktywizacji zawodowej. Tak dobrej sytuacji na rynku pracy nie było od 24 lat.

ZUS chce uregulować outsourcing pracowniczy

Outsourcing pracowniczy nie jest uregulowany w polskim prawie, Kodeks pracy mówi jedynie o przejęciu części lub całości działalności gospodarczej. Ta luka jest wykorzystywana przez tych, którzy próbują prawo obejść. W związku z tym ZUS proponuje rozwiązania prawne, które rozwiązałyby problem outsourcingu pracowniczego.

Zakres kontroli wykorzystywania Internetu przez pracowników

Zamierzamy wprowadzić ograniczenia w zakresie korzystania przez pracowników z Internetu do celów prywatnych. Czy możemy stosować bieżący monitoring odwiedzanych stron internetowych, o czym pracownicy zostaliby uprzednio poinformowani?

Zaświadczenie o niekaralności pracownika – kiedy zgodne z prawem?

Czy każdy pracodawca może żądać zaświadczenia o niekaralności swoich pracowników lub kandydatów do pracy? Co powinien zrobić pracodawca, jeżeli pracownik dobrowolnie przedłoży mu taki dokument?

REKLAMA

Telepraca – obowiązki pracodawcy

Kodeks pracy na pracodawcę zatrudniającego pracowników w ramach telepracy nakłada szereg obowiązków. Przed wprowadzeniem takiego rozwiązania warto zatem rozważyć czy praca zdalna będzie właściwym rozwiązaniem z punktu widzenia interesów pracodawcy, jak i bieżących potrzeb pracowników.

Umowa zlecenie a prawo zrzeszania się w związkach zawodowych

Osobom zatrudnionym na podstawie cywilnoprawnych umów o pracę i samozatrudnionym zostanie przyznane prawo zrzeszania się w związkach zawodowych – takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o związkach zawodowych. Jakie będą konsekwencje nowych przepisów?

Czy pracodawca może się odwołać od błędnego zaświadczenia wydanego przez lekarza

Pracownik dostarczył zaświadczenie lekarskie z badania wykonanego w ramach badań profilaktycznych. Wynika z niego, że brak jest przeciwwskazań do wykonywania przez pracownika pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku. Zdaniem pracodawcy, lekarz wydał błędne orzeczenie. Czy można je jakoś zaskarżyć?

W jaki sposób można cofnąć wręczone pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę?

Pracownik od pewnego czasu regularnie spóźniał się do pracy, słabo także wykonywał swoje zadania. Dyrektor zdecydował się na wręczenie mu wypowiedzenia. Po rozmowie z pracownikiem podjął jednak decyzję o cofnięciu wypowiedzenia. W jaki sposób formalnie należy to cofnięcie wręczonego wypowiedzenia uregulować?

Kiedy pracodawca ma ograniczoną możliwość wydania polecenia wyjazdu służbowego

Wyjazd służbowy jest realizacją polecenia wydanego pracownikowi, które co do zasady pracownik powinien zrealizować. Odmowa wyjazdu stanowi w zdecydowanej większości przypadków ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika. Niekiedy jednak pracodawca jest ograniczony w swoich uprawnieniach w zakresie wydania polecenia wyjazdu służbowego.

Zwolnienie od pracy na czas rozprawy sądowej

Nie każda informacja z sądu o wyznaczeniu terminu rozprawy będzie oznaczać możliwość skorzystania przez pracownika z zwolnienia od pracy. W przypadku gdy pracownik wezwany jest w charakterze świadka – powstanie konieczność udzielenie mu zwolnienia od pracy na czas rozprawy.

Podatek od bonów i talonów świątecznych

Jak wynika z badania Benefit Systems i HRNews, ponad 44 proc. pracodawców zamierza wręczyć świąteczne prezenty. Zgodnie z prawem od otrzymanych bonów pracownik musi zapłacić podatek, nie ma znaczenia, czy zostały zakupione z ZFŚS, czy z innych środków.

6-dniowy tydzień pracy – czy będą zmiany w Kodeksie pracy?

6 –dniowy tydzień pracy przewiduje poselski projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Projektodawcy przekonują, iż zmiany są korzystne dla pracownika.

Ograniczenia w przetwarzaniu danych wrażliwych pracownika

Pozyskiwanie i gromadzenie przez pracodawcę danych osobowych zatrudnionych osób podlega znaczącym ograniczeniom. Można domagać się podania tylko tych informacji o pracowniku, na których zakres wskazują przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw. Szczególnej ochronie podlegają tzw. dane wrażliwe.

Świadectwo pracy a karta obiegowa

Natomiast fakt niepodpisania karty obiegowej obowiązującej w danym zakładzie nie może stanowić przeszkody w wydaniu świadectwa pracy, gdyż jego wydanie nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się z pracodawcą. W świetle przepisów Kodeksu pracy niewydanie świadectwa pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny.

PIT za 2013 rok - rozliczenie przez pracodawcę

PIT za 2013 rok może rozliczyć pracodawca. Warunkiem jest złożenie oświadczenia do 10 stycznia 2014 roku.

Staż dla bezrobotnych w jednostkach budżetowych

Staż oznacza nabywanie umiejętności praktycznych do świadczenia pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy, bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Nadzór nad odbywaniem stażu przez bezrobotnego sprawuje starosta. Sam staż odbywa się natomiast na podstawie umowy zawartej między starostą, z upoważnienia którego działa dyrektor PUP, a pracodawcą – według programu określonego w umowie.

Jak współpracować z osobami o różnych temperamentach

Nie z każdym człowiekiem można łatwo się porozumieć. Jeden reaguje w sytuacjach zawodowych i prywatnych spokojnie, inny aż kipi ze złości. Za te zachowania odpowiada nasz temperament.

Skutki podatkowe świadczeń z ZFŚS

W odpowiedzi na sygnały naszych Czytelników przygotowaliśmy zestawienie tabelaryczne obrazujące opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń z ZFŚS - tych najpopularniejszych, najczęściej udzielanych pracownikom i ich rodzinom oraz byłym pracownikom (obecnie emerytom i rencistom) jednostek.

Wezwanie do pracy w okresie wypowiedzenia

Zwolnienie pracownika ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia odbywa się za jego zgodą. Bez zgody pracownika jest to możliwe jedynie wtedy, gdy wymaga tego uzasadniony interes pracodawcy, a celem zwolnienia nie jest szykanowanie pracownika.

Syndrom wypalenia zawodowego

Czujemy się zmęczeni, zestresowani, nie mamy siły pracować, jakby uszło z nas powietrze. Nie wolno dopuścić, aby taka sytuacja przerodziła się w stan trwały.

Wycieczka w ewidencji czasu pracy

Jednostka samorządowa organizuje wycieczkę dla pracowników. Co należy wpisać w listę obecności – czy pracownik musi wziąć urlop, czy może być nieobecność usprawiedliwiona płatna?

Zasady zaliczania dodatków do podstawy

Czy jednostka budżetowa prawidłowo wylicza podstawę do zasiłku chorobowego w ten sposób, że wlicza do podstawy dodatek stażowy, a wynagrodzenie pracownika i wspomniany dodatek są wówczas pomniejszane proporcjonalnie o dni chorobowego.

REKLAMA