| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > W 2014 r. województwa nie zapłacą części janosikowego

W 2014 r. województwa nie zapłacą części janosikowego

Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego zwalnia w 2014 r. województwa z obowiązku wpłaty części tzw. janosikowego do budżetu państwa. Sejm zajmuje się obecnie poprawkami Senatu do ustawy.

Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, przyjęta przez Sejm 22 listopada 2013 r., reguluje kwestie podziału rezerwy subwencji ogólnej dla samorządów w myśl wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 31 stycznia 2013 r. Trybunał uznał za niekonstytucyjny brak ustawowych kryteriów dysponowania przez ministra finansów tą rezerwą. Ustawa stanowi, że środki rezerwy mogą być przeznaczone m.in. dla jednostek samorządu terytorialnego z dochodami niższymi od średnich dochodów gmin, powiatów i województw.

Zmiana ta ma na celu wzmocnienie systemu wyrównawczego i wsparcie mniej zamożnych samorządów. Środki z rezerwy będą mogły otrzymać też jednostki samorządu terytorialnego realizujące zadnia własne z zakresu pomocy społecznej oraz te, które poniosły straty w infrastrukturze komunalnej w wyniku zdarzeń losowych. Beneficjentami środków będą mogły być też gminy, które w danym roku budżetowym dokonały wpłat do budżetu państwa. Zgodnie z ustawą podziału środków dokonywać będzie minister właściwy do spraw finansów publicznych po uzgodnieniu z przedstawicielami samorządów wielkości środków i kryteriów ich podziału. Podział środków musi nastąpić nie później niż do 16 grudnia roku budżetowego. Ustawa zwalnia też w 2014 r. województwa z obowiązku wpłaty części tzw. janosikowego do budżetu państwa. Jeżeli w przyszłym roku wyliczona dla danego województwa kwota janosikowego przekracza 400 mln zł, to należna nadwyżka może być uregulowana w trzech równych, rocznych ratach. Wpłaty muszą być dokonywane w latach 2015-2017 do 30 czerwca każdego roku. Konsekwencją wprowadzenia tych przepisów mają być zmiany w wypłacaniu środków z janosikowego uboższym województwom.

12 grudnia 2013 r. Senat wniósł dwie poprawki do nowelizacji. Pierwsza z nich polega na usunięciu z nowelizacji przepisu, który miał określać zasady zwrotu nienależnie uzyskanych kwot janosikowego w 2013 r. w przypadku wejścia w życie proponowanej nowelizacji do 15 grudnia 2013 r. Druga senacka poprawka przewiduje, że w przypadku, gdy województwo będzie miało do zapłacenia w przyszłym roku ponad 400 mln zł janosikowego, wtedy będzie mogło ubiegać się o pożyczkę z budżetu państwa na pozostałą część należnej kwoty. Warunkiem udzielenia pożyczki będzie przedstawienie przez województwo programu ostrożnościowego, zawierającego plan racjonalizacji jego wydatków. 12 grudnia 2013 r. sejmowe komisje: Finansów Publicznych oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wniosły o przyjęcie poprawek Senatu. Sprawozdanie komisji przedstawiła posłanka Krystyna Skowrońska. Posłowie zdecydują w sprawie stanowiska Senatu w głosowaniach.

Źródło: Sejm

Zobacz również: Nowelizacja ustawy o janosikowym

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK