| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Nadzór nad ABW i AW w Sejmie

Nadzór nad ABW i AW w Sejmie

Nowelizacja ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu znajduje się obecnie w Sejmie. Zakłada ona zmianę w nadzorze nad ABW.

9 maja ostatni dzień posiedzenia Sejmu. Posłów czeka między innymi 3-godzinny blok głosowań. Izba ma zadecydować, czy do dalszych prac trafią projekty nowelizujące ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz o Agencji Wywiadu. To rządowe propozycje. Zgodnie z nimi, Agencja Wywiadu będzie - jak obecnie - podlegać premierowi. Natomiast ABW przejdzie pod nadzór ministra spraw wewnętrznych. Zmiana podporządkowania obu Agencji to element szerszej reformy służb specjalnych, którą zapowiedział premier Donald Tusk po aferze Amber Gold z 2012 roku. Wniosek o odrzucenie obu projektów wniósł klub Prawa i Sprawiedliwości.

Posłowie będą też decydować o dalszych losach przygotowanego przez PiS projektu ustawy dotyczącej wydobycia i eksploatacji gazu łupkowego. Przewiduje on między innymi powołanie spółki akcyjnej, która obligatoryjnie ma mieć udziały w przyznanych koncesjach na wydobywanie węglowodorów. Posiadałaby ona od 1 do 20% udziałów w powoływanych spółkach poszukiwawczo-wydobywczych. Nie podlegałaby prywatyzacji. Jej głównym zadaniem byłoby zabezpieczenie bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz interesów skarbu państwa.

Sejm będzie również głosował nad przyjęciem informacji Radosława Sikorskiego o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2014 roku. Debata w tej sprawie odbyła się wczoraj. Posłowie zadecydują też o powołaniu nowej, stałej komisji sejmowej, która będzie się zajmować polityką senioralną państwa.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Zobacz również: Funkcjonariusz pracujący na zlecenie nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK