| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Aktywizacja bezrobotnych 2017 r. - Warmia i Mazury

Aktywizacja bezrobotnych 2017 r. - Warmia i Mazury

Dyrektorzy urzędów pracy mają mieć większą swobodę w podejmowaniu pilnych kwestii związanych z rynkiem pracy. Zmiana przepisów ma na celu ułatwienie aktywizacji bezrobotnych.

Sekretarz stanu Stanisław Szwed spotkał się 11 kwietnia z pracownikami urzędów pracy z Warmii i Mazur. Mówił m.in. o planach, związanych z przygotowywaną w MRPiPS nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

- Chcemy w Ministerstwie przygotować nową ustawę, tak, by pomoc była bardziej skuteczna i efektywna. Przeznaczamy znaczne środki na aktywne formy zwalczania bezrobocia, w skali kraju w tym roku to 6 mld 600 tys. zł, na Warmii i Mazurach 186 mln zł. Ważne jest, by środki były dobrze wykorzystane. Z jednej strony by osoby, które są w zasobach bezrobotnych aktywizować, a z drugiej, by tam, gdzie jest wyższe bezrobocie, przeznaczać większą pomoc, dającą możliwość tworzenia stałych i długotrwałych miejsc pracy - powiedział w Olsztynie wiceminister Szwed.

Zobacz również: Kadry i płace

Nowe zapisy mają dać większą samodzielność dyrektorom urzędów pracy, by mogli sami podejmować decyzje rozwiązujące pilne kwestie na miejscowym rynku pracy. Zdaniem wiceministra Szweda nie stoi to w sprzeczności z planami podporządkowania urzędów administracji rządowej. - Nie przywracamy Krajowego Urzędu Pracy, ale chcemy wprowadzić nadzór ministerstwa nad powiatowymi i wojewódzkimi urzędami pracy wyjaśniał wiceminister. Podobne rozwiązania obowiązują w większości państw Unii Europejskiej. Zmiany mogą wejść w życie od 1 stycznia 2018 r.

Wiceminister Szwed zapowiedział też likwidację profilowania bezrobotnych i zniesienie limitów wiekowych dla bezrobotnych w programach aktywizujących osoby bez pracy. Zwrócił także uwagę na konieczność lepszego przygotowania absolwentów szkół branżowych do wejścia na rynek pracy, dzięki środkom z Funduszu Pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »