| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Uzupełnianie i wyjaśnianie dokumentów w przetargu

Uzupełnianie i wyjaśnianie dokumentów w przetargu

Możliwość uzupełnienia dokumentów w przetargach publicznych i wyjaśnienia ich treści to cenny instrument w rękach stron postępowania o udzielenie zamówienia. Dzięki niemu znacznie mniejsza jest liczba wykluczanych wykonawców i odrzucanych ofert – a w konsekwencji unieważnionych postępowań.

Czytaj także: Kolejne umowy o pracę w służbie cywilnej>>

PRZYKŁAD

Kandydat do pracy odmówił przedstawienia wszystkich świadectw pracy, powołując się na przepis pozwalający mu złożyć jedynie świadectwa z bieżącego roku. Po zatrudnieniu go nadal nie chce przedstawić pozostałych dokumentów, pomimo że chce korzystać z uprawnień zależnych od stażu pracy (wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego, dodatku stażowego). Czy mamy prawo zażądać od niego okazania tych dokumentów?

Tak, jeżeli pracownik oświadcza pracodawcy, że dysponuje określonym stażem pracy, pracodawca ma prawo zażądać udokumentowania takiego oświadczenia. Dokumentem, który to potwierdza, jest właśnie świadectwo pracy.

PRZYKŁAD

Czy pracodawca przy rekrutacji może żądać pod rygorem odrzucenia zgłoszenia opinii od poprzednich pracodawców? Czy pracodawca może pozyskać taki dokument bez wiedzy pracownika?

Wydanie takiego dokumentu będzie zależne zawsze od wiedzy i zgody pracownika, którego ma dotyczyć. Nie będzie możliwe i zgodne z prawem sporządzenie jakiegoś dodatkowego – ukrytego przed pracownikiem – dokumentu traktującego o nim, jeżeli to on sam o taki dokument nie wystąpi. Wydana opinia powinna trafić zawsze do rąk pracownika, który dopiero podejmie decyzję, czy przekazać ją dalej.

Pracodawca nie może żądać takiej opinii pod rygorem odrzucenia oferty kandydata. Może natomiast o taką opinię poprosić i uzyskać ją jedynie za zgodą pracownika.

Orzeczenie lekarskie

Pracodawca może żądać już od kandydata do pracy złożenia orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Oznacza to, że skierować na badania wstępne lekarskie można już na etapie rekrutacji. Wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy – a więc jeszcze nie pracownicy (art. 229 § 1 k.p). Koszt takich badań ponosi pracodawca, nawet w sytuacji, gdy z powodu złych wyników badań osoba nie zostanie zatrudniona. Rozwiązanie takie pozwala uniknąć zatrudnienia osoby bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Pozostałe dokumenty

Po zatrudnieniu pracownika pracodawca powinien założyć jego teczkę akt osobowych, a dokumenty uzyskane w toku rekrutacji załączyć do jej części A. Poza tym sama umowa o pracę powinna zostać sporządzona co najmniej w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden doręcza się pracownikowi, a drugi włącza do jego akt osobowych.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK