| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Brak pełnomocnictwa w chwili podpisania oferty

Brak pełnomocnictwa w chwili podpisania oferty

Oferta w postępowaniu o zamówienie publiczne winna być podpisana przez osobę lub osoby, posiadające do tego stosowne umocowanie. Co w sytuacji, gdy pełnomocnik nie był umocowany przez wykonawcę w chwili podpisania przez niego oferty?

Co do zasady wykonawcy, którzy wspólnie ubiegają się o udzielenie zamówienia, mogą ustanowić pełnomocnika, do reprezentowania ich w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Wynika to wprost z art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych  (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późń. zm.). Pełnomocnik winien legitymować się pełnomocnictwem, z którego wynikałoby, iż może reprezentować tych wykonawców w tym postępowaniu. Powstaje jednak problem, co w sytuacji, gdy pełnomocnik tych wykonawców, podpisał ofertę, ale nie przedłożył pełnomocnictwa, z którego wynikałoby, iż został umocowany do reprezentacji tych wykonawców.

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 20 marca 2015 r., sygn. akt: KIO 438/15 (LEX nr 1677959) wskazała, iż: „oczywistą jest ogólna zasada, że oferta  w postępowaniu o zamówienie publiczne winna być podpisana przez osobę lub osoby, posiadające do tego stosowne umocowanie. Do złożenia oferty niezbędne jest posiadanie przez osoby składające w imieniu wykonawcy oświadczenie  woli w przedmiocie udziału w postępowaniu, a także w przedmiocie zaoferowania wykonania przedmiotu zamówienia stosownego umocowania w dacie składania ofert. W przeciwnym bowiem wypadku nie będziemy mieli do czynienia ze złożeniem oferty. Nie bez powodu przy tym ustawodawca stawia w systemie zamówień publicznych bardzo kategoryczny wymóg złożenia oferty w nieprzekraczalnym terminie składania ofert. Konsekwencją powyższego jest konieczność posiadania takiego umocowania w dacie składania ofert.”

Zobacz również: Na jaki okres należy złożyć wadium?

Wynika z powyższego, iż pełnomocnik w/w wykonawców winien legitymować się pełnomocnictwem, z którego wynikałoby, że może reprezentować tych wykonawców w momencie podpisania oferty. Czyli jeżeli dla przykładu oferta  została podpisana przez pełnomocnika w dniu 1 stycznia 2015 r., to z dokumentu pełnomocnictwa również winno wynikać, iż pełnomocnik został umocowany nie później niż w dniu 1 stycznia 2015 r.

W przypadku gdy pełnomocnik nie załączył do podpisanej przez niego oferty pełnomocnictwa, to zamawiający wezwie takiego pełnomocnika do uzupełnienia braków oferty, poprzez przedłożenie pełnomocnictwa. Częstym błędem tych pełnomocników jest przesyłanie zamawiającemu pełnomocnictwa z datą późniejszą niż dzień podpisania oferty. Wystarczy jak wykonawcy umocują pełnomocnika, ale nie wręczą mu pełnomocnictwa. W związku z czym na skutek wezwania pełnomocnika przez zamawiającego do przedłożenia tego pełnomocnictwa, pełnomocnik ten zwróci się do wykonawców, aby podpisali mu dokumentu pełnomocnictwa, aby mógł gdyż musi uzupełnić braki formalne oferty. Przez przeoczenie często wykonawcy wystawiają pełnomocnictwo, w dniu jego podpisu. Czyli w dacie późniejszej niż podpisana oferta . Takie pełnomocnictwo, nie będzie poczytane przez zamawiającego za uzupełnienie braków formalnych, gdyż wynika z niego wyłącznie, iż pełnomocnik jest umocowany przez wykonawców, na etapie uzupełniania braków formalnych, ale nie był umocowany w dniu podpisania oferty. Czyli oferta nie została podpisana przez właściwe osoby. W związku z czym zamawiający odrzuci ofertę wykonawców z przyczyn formalnych.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »