| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Strony umowy > Wyjaśnienia dotyczące treści złożonych ofert

Wyjaśnienia dotyczące treści złożonych ofert

Jaki jest cel składania przez wykonawcę wyjaśnień w toku postępowania o udzielenie zamówienia? Czy wyjaśnienia wykonawcy mają na celu jedynie wyjaśnienie treści złożonej oferty?

W toku badania i oceny ofert zamawiający może żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert. Za wyjątkiem udzielenia zamówienia w drodze dialogu technicznego oraz poprawiania przez zamawiającego w ofercie wykonawcy oczywistych omyłek pisarskich lub rachunkowych, niedopuszczalne jest prowadzenie między zamawiającym a wykonawcą negocjacji dotyczących złożonej oferty. Potwierdza to art. 87 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r.  Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. 2013 r. poz. 907 z późń. zm.). Przepis tej jest bardzo często mylnie interpretowany przez strony postępowania o udzielenie zamówienia. Powstaje bowiem bardzo często wątpliwość, czy wyjaśnienia wykonawcy mają na celu jedynie wyjaśnienie treści złożonej oferty. Co wynika z literalnego brzmienia powyższego przepisu. Czy też wyjaśnienia te mają znaczenie szersze, tj. mają na celu doprowadzaniu treści oferty wykonawcy do stanu zgodności z przepisami prawa i wymaganiami zamawiającego. W konsekwencji czego zamawiający winien tak skonstruować żądanie złożenia wyjaśnień przez wykonawcę, aby ten ostatni wiedział, co musi uzupełnić w swojej ofercie, aby była ona zgodna z przepisami prawa.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 9 czerwca 2015 r., sygn. akt: KIO 1090/15 (LEX nr 1802594) stwierdziła, że: „instytucja wyjaśnień, o której mowa w przepisie art. 87 ust. 1 p.z.p., nie służy doprowadzaniu treści oferty do stanu zgodności z przepisami prawa i wymaganiami zamawiającego.”

Wynika z powyższego, iż zamawiający nie ma obowiązku, tak formułować wezwania do złożenia wyjaśnień, aby wykonawca wiedział, w jaki sposób ma odpowiedzieć na to wezwanie, aby jego oferta była zgodna z prawem. W mojej ocenie taka interpretacja powyższego przepisu, jest prawidłowa. Pamiętać należy, iż prawie zawsze wykonawcami ubiegającymi się o realizację zamówienia, są przedsiębiorcy. W konsekwencji od profesjonalistów należy wymagać znajomości przepisów prawa. W związku z czym, skoro wykonawca winien znać te przepisy prawa, to zamawiający nie ma obowiązku sugerować temu wykonawcy odpowiedzi, jakie ma złożyć. Złożenie wyjaśnień przez wykonawcę ma służy zamawiającemu. W związku z czym żądanie złożenia tych wyjaśnień zamawiający winien tak skonstruować, aby mógł uzyskać odpowiedzi na swoje wątpliwości. Nie jest natomiast istotne, czy wyjaśnienia te będą korzystne dla wykonawcy, czy też nie. Zatem to na wykonawcy ciąży obowiązek, tak sformułowania tych wyjaśnień, aby jego oferta była zgodna z przepisami prawa.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »