| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Tryby udzielania zamówienia > Kto może być członkiem komisji przetargowej

Kto może być członkiem komisji przetargowej

Czy główny księgowy jednostki budżetowej może być jednocześnie członkiem komisji przetargowej, która powołana została do rozpatrywania przetargów na podstawie procedury wynikającej z ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych?


Odpowiedź: Tak. Główny księgowy jednostki budżetowej może być członkiem komisji przetargowej.

Uzasadnienie: Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (dalej: ustawa o finansach publicznych), głównym księgowym jest pracownik (pracownik w rozumieniu przepisów prawa pracy), któremu kierownik jednostki (w przypadku podmiotów obowiązanych do stosowania przepisów o zamówieniach publicznych kierownikiem jednostki jest kierownik zamawiającego) powierza obowiązki i odpowiedzialność w zakresie:

1) prowadzenia rachunkowości jednostki,

2) wykonywania dyspozycji środkami pieniężnymi,

3) dokonywania wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym,

4) dokonywania wstępnej kontroli kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych.

Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 1 oraz art. 20 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej: Pzp), komisja przetargowa jest obowiązana do:

• oceny spełniania przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu oraz

• badania i oceny ofert.

Ponadto kierownik zamawiającego może także powierzyć komisji dokonanie innych niż ocena spełniania przez wykonawców warunków udziału w postępowaniu oraz badanie i ocena ofert, czynności w postępowaniu oraz czynności związanych z przygotowaniem postępowania (art. 20 ust. 2 Pzp).

Czynności dokonywane przez członków komisji przetargowej nie są więc czynnościami, które główny księgowy jest obowiązany dokonywać na podstawie 45 ust. 1 ustawy o finansach publicznych. W związku z tym powołanie głównego księgowego, jak również głównego księgowego budżetu jednostki samorządu terytorialnego (skarbnika) na członka komisji przetargowej i wykonywanie przez nich czynności określonych w art. 20 ust. 1 i 2 Pzp nie narusza ich uprawnień do dokonywania czynności, o których mowa w art. 45 ust. 1 ustawy o finansach publicznych.

Główny księgowy nie może być natomiast członkiem komisji przetargowej, jeśli kierownik zamawiającego powierzy głównemu księgowemu pisemnie wykonywanie zastrzeżonych dla niego czynności, określonych w art. 14-27 Pzp, zachodzi wtedy konflikt interesów (sprawowanie przez jedną osobę funkcji kontrolnej w odniesieniu do podjętych przez nią decyzji).

Józef Nowicki

Podstawy prawne:

• Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 249 poz. 2104; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 19, poz. 100)

• Ustawa z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. nr 223, poz. 1655; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. nr 19, poz. 101)

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


KPA. Komentarz do zmian99.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK