| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Zamówienia publiczne > Tryby udzielania zamówienia > Przedmiot zamówienia dla robót budowlanych - jak opisać?

Przedmiot zamówienia dla robót budowlanych - jak opisać?

Przedmiot zamówienia musi zostać opisany w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty. Ponadto przedmiot zamówienia nie może zostać opisany w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję.

W jaki sposób należy prawidłowo opisać przedmiot zamówienia dla robót budowlanych?

W przypadku zamówień dla robót budowlanych, zamawiający przedmiot zamówienia opisuje za pomocą dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych. Natomiast w przypadku gdy przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie oraz wykonanie robót budowlanych, zamawiający opisuje przedmiot zamówienia za pomocą programu funkcjonalno-użytkowego. Program funkcjonalno-użytkowy obejmuje opis zadania budowlanego, w którym podaje się przeznaczenie ukończonych robót budowlanych oraz stawiane im wymagania techniczne, ekonomiczne, architektoniczne, materiałowe i funkcjonalne. Zasady opisywania w/w przedmiotu zamówienia wynikają z art. 31 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późń. zm.).

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016

Powstaje jednak niekiedy problem, czy opis przedmiotu zamówienia obejmujący przedstawienie jedynie jednej z wyżej opisanych dokumentacji jest wystarczający. Przecież art. 29 w/w ustawy opisuje zasady, zgodnie z którymi należy opisywać każdy przedmiot zamówienia, w tym przedmiot zamówienia obejmujący roboty budowlane. W związku z czym zasady te również winny zostać wzięte pod uwagę przy opisie w/w przedmiotu zamówienia. Co skutkuje wątpliwościami przy opisie przedmiotu zamówienia ograniczonego wyłącznie do przedstawienia jednej z w/w dokumentacji.

Zobacz również: Zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa - jaki dokument?

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w uchwale z dnia 12 sierpnia 2015 r., sygn. akt: KIO/KD 44/15 (LEX nr 1796854) stwierdziła, iż: „sposób dokonania opisu przedmiotu zamówienia dla robót budowlanych określony w art. 31 p.z.p. przez wymóg sporządzenia określonej dokumentacji, nie oznacza, że dla tych robót nie stosuje się podstawowego przy przygotowaniu podstępowania przepisu art. 29 p.z.p. określającego zasady sporządzania opisu przedmiotu zamówienia.”

Wynika z powyższego, iż zamawiający opisując w/w przedmiot zamówienia nie może ograniczyć się do przedstawienia jednej z w/w dokumentacji. Musi przy opisie tego przedmiotu zamówienia wziąć pod uwagę zasady wynikające z art. 29 w/w ustawy. Czyli m.in. musi pamiętać, iż przedmiot zamówienia musi zostać opisany w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty. Ponadto przedmiot zamówienia nie może zostać opisany w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję.

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa o roboty budowlane/ Fot. Shutterstock
Umowa o roboty budowlane/ Fot. Shutterstock

KPA. Komentarz do zmian90.30 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK