| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia majątkowe > Czy polisy ubezpieczeniowe mienia wymagają kontrasygnaty

Czy polisy ubezpieczeniowe mienia wymagają kontrasygnaty

Burmistrz miasta podpisał trzy polisy ubezpieczenia mienia gminnego z trzema różnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi (ubezpieczone zostały budynki: urzędu miasta, ośrodka pomocy społecznej oraz szkół). Czy takie polisy wymagają kontrasygnaty skarbnika miasta?

Tak, zawarcie umów ubezpieczenia mienia gminy z towarzystwami ubezpieczeniowymi przez burmistrza miasta stanowi czynności prawne, które podlegają kontrasygnacie, zgodnie z art. 46 ust. 3 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Zakład ubezpieczeniowy udziela ochrony ubezpieczeniowej na podstawie umowy ubezpieczenia, zawartej z ubezpieczającym (art. 15 ust. 1 ustawy z 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej). Zawarcie umowy jest dobrowolne i obejmuje między innymi określenie: rodzaju ubezpieczenia i jego przedmiotu oraz sposobu ustalania i opłacania składki ubezpieczeniowej (art. 15 ust. 2 oraz art. 16 pkt 1 i 7 ww. ustawy). Zawarcie umowy jest potwierdzane dokumentem ubezpieczenia (art. 809 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny), który jest nazywany polisą ubezpieczeniową. Ponieważ w wyniku zawarcia umów ubezpieczenia ubezpieczający zobowiązuje się do opłacania składek – czyli dochodzi do powstania zobowiązań pieniężnych – umowy te podlegają kontrasygnacie skarbnika jednostki samorządu terytorialnego.

Polecamy produkt: Ustawa o finansach publicznych z komentarzem do zmian (PDF)

IZABELA MOTOWILCZUK

 magister administracji, były wieloletni inspektor kontroli gospodarki finansowej w regionalnej izbie obrachunkowej, autor licznych publikacji

PODSTAWY PRAWNE

● art. 46 ust. 3 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 446)

● art. 15 ust. 1 i 2, art. 16 pkt 1 i 7 ustawy z 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1844; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 585)

● art. 809 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 380; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 585)

Polecamy serwis: Finanse publiczne

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK