REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia społeczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym jest praca w szczególnych warunkach i szczególnym charakterze?

Ustawa o emeryturach i rentach – sama w sobie – nie zawiera definicji pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze i budować można ją jedynie w oparciu o inne przepisy. W swoich staraniach o uzyskanie uprawnień emerytalnych nie warto rezygnować zaraz po wydaniu decyzji odmownej przez ZUS.

W jakim kraju zostaną wypłacone świadczenia z ZUS-u?

Świadczenia wypłaca kraj, w którym dana osoba jest ubezpieczona. Koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego objęte są nie tylko kraje Unii Europejskiej.

Emerytury i renty mundurowe 2016/2017 - stawki

Od 1 marca 2016 r. Zakład Emerytalno-Rentowy MSW podwyższył w ramach waloryzacji świadczenia emerytalno-rentowe. Ile obecnie wynoszą emerytury renty mundurowe?

Ozusowanie zleceń skutkuje wyższymi emeryturami

Ozusowanie zleceń to dla pracownika wyższe emerytury oraz prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Związki zawodowe chcą, by oskładkowane były również umowy o dzieło.

REKLAMA

Świadczenie rodzicielskie dla dzieci urodzonych w 2014 r.

Świadczenie rodzicielskie, które obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. przyznawane jest co do zasady na dzieci urodzone po tej dacie. Co z dziećmi które przyszły na świat w 2014 r.? Czy przysługuje na nie świadczenie?

ZUS IWA do 1 lutego 2016 r.

Termin na przekazanie informacji ZUS IWA upływa 1 lutego 2016 r. Wynika to z faktu, iż 31 stycznia wypada w niedzielę. Co grozi za nieprzekazanie informacji w terminie?

Składki na ubezpieczenia społeczne 2016

Zakład ubezpieczeń Społecznych podał kwoty najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy. Stawki dotyczą miesięcy styczeń - grudzień 2016 r.

Oskładkowanie umów-zleceń od 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące oskładkowania umów-zleceń w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z kilku tytułów objęta jest obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej.

REKLAMA

Elektroniczne zwolnienie lekarskie 2016 - pytania i odpowiedzi

Co się zmieni w wystawianiu zwolnień lekarskich od 2016 roku? Kto będzie mógł wystawić e-zwolnienie?

Używanie samochodów służbowych a ZUS

ZUS konsekwentnie stoi na stanowisku, że wartość świadczenia związanego z udostępnianiem pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych, w części finansowanej przez pracodawcę, należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W dniu 24 czerwca 2015 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał przełomowy wyrok (sygn. akt XIV U 933/15) w którym zakwestionował dotychczasowe stanowisko ZUS.

W jakim terminie ZUS powinien wypłacić zasiłek?

ZUS będący płatnikiem zasiłku jest zobowiązany wypłacić zasiłek niezwłocznie po przedłożeniu dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń, nie później jednak niż w terminie 30 dni od daty ich złożenia. Niekiedy termin wypłaty może być dłuższy, np. gdy ZUS prowadzi postępowanie wyjaśniające.

Zasiłek macierzyński - dokumenty

Zasiłek macierzyński otrzyma ubezpieczona, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Zasiłek macierzyński przysługuje również ojcom.

Jednorazowy dodatek do emerytur i rent w marcu 2016 r.

W marcu 2016 r. osoby z niskimi świadczeniami emerytalnymi i rentowymi mają otrzymać jednorazowy dodatek. Ze wsparcia skorzystałoby ok. 6,5 mln emerytów i rencistów.

Świadczenia kompensacyjne i pomostówki nauczycieli w pytaniach i odpowiedziach

Część nauczycieli zachowała prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. A to za sprawą tego, że osoby te wykonują pracę zaliczaną do pracy w szczególnym charakterze.

Waloryzacja emerytur i rent w 2016 r.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 lipca 2015 r. w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2016 r. przewiduje zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent o 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Służba wojskowa - praca w szczególnych warunkach

Czy w sprawie o emeryturę z art. 184 w związku z art. 32 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych okres odbywania służby woskowej od 25 października 1971 r. do 16 października 1973 r. zalicza się do okresu pracy w warunkach szczególnych na podstawie art. 108 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony PRL (DZ.U. nr 44. poz. 220) w sytuacji, gdy ubezpieczony bezpośrednio przed służbą wojskową pracował w warunkach szczególnych, natomiast po zakończeniu służby w terminie 30 dni podjął w innym zakładzie pracy zatrudnienie nie stanowiące pracy w warunkach szczególnych?​

Koszty wypadków przy pracy to nie tylko świadczenia

Koszty związane z wypadkiem przy pracy nie dotyczą jedynie świadczeń pieniężnych wypłacanych przez ZUS. Urazy spowodowane wypadkiem, generują zwiększenie zapotrzebowania na usługi służby zdrowia. Dla pracodawcy, koszty związane z wypadkiem pracownika odzwierciedlają się w kosztach absencji chorobowej z tytułu wypadku. Wzrost wypadkowości przy pracy generuje straty ekonomiczne w całej gospodarce w postaci tzw. społecznych kosztów wypadków.

Waloryzacja emerytur i rent mundurowych 2015

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2015 r. wynosi 100,68 %. Waloryzacja świadczeń została przeprowadzona z urzędu.

Emerytury i renty mundurowe 2015/2016 - ważniejsze wskaźniki i stawki

Prezentujemy ważniejsze kwoty emerytur mundurowych, rent oraz dodatków do świadczeń w 2015 i na początku 2016 roku.

„Ozusowanie zleceń” - czy będzie skutkowało mniejszym wynagrodzeniem w roku 2016?

„Ozusowanie” zleceń będzie skutkowało mniejszym wynagrodzeniem w roku 2016- scenariusz jak najbardziej prawdopodobny w związku z nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach społecznych z 23 października 2014 r. Zgodnie ze wspomnianą zmianą od stycznia 2016 r. nastanie konieczność odprowadzania składek ZUS od umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (aktualnie to kwota 1750 zł).

28 kwietnia 2015 - Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy

28 kwietnia 2015 obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy oraz Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. W dzień obchodów organizowane są kampanie mające na celu poruszanie tematów dotyczących problematyki bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy.

Wypadki przy pracy - podsumowanie 2014 roku

GUS przedstawił podsumowanie wypadków przy pracy w pierwszych trzech kwartałach 2014 roku. Według opracowania w tym czasie miało miejsce 59 270 wypadków przy pracy, w tym 177 wypadków śmiertelnych, 352 ciężkich i aż 58 741 lekkich. W odniesieniu do analogicznego okresu z 2013 roku, liczba wypadków ogółem spadła o 2%. Warto dodać, iż na każdego poszkodowanego przypadało średnio aż 32 dni niezdolności do pracy.

Świadczenie rodzicielskie - nowe wsparcie dla rodziców od 2016 r.

Świadczenie rodzicielskie ma być przyznawane niezależnie od dochodu rodziny kwocie 1000 zł . Planowany termin wejścia w życie nowych przepisów to 1 stycznia 2016 r.

Waloryzacja emerytur i rent 2015

Z dniem 1 marca 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokona waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych. Waloryzacja zostanie przeprowadzona z urzędu, co oznacza, że nie należy zgłaszać w tej sprawie wniosku.

Całkowita i częściowa niezdolność do pracy

Za niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

Procedura wypadkowa krok po kroku

W momencie wystąpienia zdarzenia, które może wyczerpywać znamiona definicji wypadku przy pracy, automatycznie powstaje na pracodawcy obowiązek zabezpieczenia miejsca wypadku oraz powołania zespołu powypadkowego, który ustali okoliczności i przyczyny zdarzenia. Efektem pracy zespołu powypadkowego jest sporządzenie protokołu powypadkowego.

Ubezpieczenie wypadkowe - historia

Skąd wzięła się idea ochrony pracownika podczas pracy? Poznaj genezę ubezpieczenia wypadkowego.

Umorzenie zaległości składkowych - odmowa ZUS

Kiedy ZUS może odmówić umorzenia zaległości składkowych płatnikowi niedysponującemu majątkiem? Czy sytuacja rodzinna ma wpływ na decyzję organu?

Dobrowolne składki do ZUS-u

Dobrowolne opłacanie składek do ZUS-u jest dobrym rozwiązaniem dla osób, nieposiadających tytułu do ubezpieczeń obowiązkowych na przykład z tytułu umowy o pracę,

Zasady oskładkowania umów zlecenia

Umowa zlecenia to umowa cywilnoprawna atrakcyjna pod wieloma względami dla pracodawców. Przedmiotem umowy zlecenia jest fakt wykonywania pracy na rzecz zleceniodawcy. Wynagrodzenie przysługuje nie za rezultat wykonanej pracy ale za działania wykonywane na rzecz zleceniodawcy.

Prawo do odprawy dla zwalnianego emeryta

Emerytowany nauczyciel został ponownie zatrudniony na czas nieokreślony na pół etatu. 31 sierpnia 2012 r. został zwolniony na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy należy mu się odprawa z tytułu rozwiązania umowy o pracę?

Jakie świadczenia z ZFŚS przysługują nauczycielowi emerytowi?

W 2003 roku likwidacji uległa szkoła podstawowa. W tym samym roku, nauczyciele założyli tzw. małą szkołę, która otrzymuje dotację z gminy. Nauczycieli nie obowiązuje Karta Nauczyciela. W 2008 roku nauczyciel małej szkoły przeszedł na emeryturę. Nadal pracuje w małej szkole. Czy w tej sytuacji nauczycielowi należy się odpis na fundusz socjalny jako emerytowi ze szkoły podstawowej?

Zgłoszenie pracownika-urzędnika do ubezpieczeń społecznych

Pracownik, który polega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu musi być obowiązkowo zgłoszony do ubezpieczenia społecznego. Zgłoszenia dokonuje płatnik składek na ubezpieczenie społeczne pracownika.

Obowiązek wyrejestrowania ubezpieczonego z ubezpieczeń społecznych

Jednym z obowiązków płatnika składek jest wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń społecznych. Wyrejestrowanie następuje w wyniku wygaśnięcia tytułu do ubezpieczeń społecznych, w ściśle określonym przez prawo terminie.

Pracownicy służby cywilnej i ich prawo do wcześniejszej emerytury

Pracownicy służby cywilnej są członkami korpusu służby cywilnej, którzy znajdują się w uprzywilejowanej sytuacji, jeśli chodzi o wcześniejsze świadczenia emerytalne. Pracownicy Ci mają prawo do emerytury przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.

Jaka jest wysokość składek na ubezpieczenie społeczne urzędników?

Pracownicy i urzędnicy służby cywilnej oraz pracownicy urzędów państwowych podlegają ubezpieczeniom społecznym. Wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe jest jednakowa dla wszystkich ubezpieczonych.

Czy pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszej emerytury?

Pracownicy urzędów państwowych mają prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. W jakim wieku przysługują tym pracownikom prawo do wcześniejszych świadczeń?

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych– obowiązki płatnika

Zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych pracownika stanowi obowiązek płatnika składek. Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia.

Pracowniczy system ubezpieczeń społecznych – konstrukcja i finanse

Obecnie obowiązująca ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych w istotny sposób poszerzyła krąg osób objętych obowiązkiem ubezpieczenia społecznego. Obecnie zakres podmiotowy pracowniczego ubezpieczenia społecznego obejmuje nie tylko pracowników najemnych, ale wszystkich osiągających przychód z własnej pracy.

Opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w zbiegu z innymi tytułami

Obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne jest uzależniony od umowy, jaka została zawarta z pracownikiem. Najczęściej są to: umowa o pracę, umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Trudności sprawiają sytuacje, gdy pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców jednocześnie lub podpisuje kilka różnych umów zatrudnienia z tym samym pracodawcą. Mamy wówczas do czynienia z tzw. zbiegiem tytułów do ubezpieczenia.

Kryteria przyznawania, wyłączenie prawa oraz wymiar zasiłku opiekuńczego

Nie zawsze w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem czy członkiem rodziny należy się zasiłek z tego tytułu. Sprawdź, jakie warunki powinny być spełnione, aby pracodawca mógł wypłacić zasiłek opiekuńczy.

Odprawa emerytalna przysługuje tylko raz

Instytucja zatrudnia emeryta na 1/2 etatu. Obecnie jest on w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia. Czy należy mu ponownie wypłacić odprawę emerytalną?

Koszty pracownicze przy "trzynastce"

Jakie koszty pracownicze uzyskania przychodów występują przy „dodatkowym wynagrodzeniu rocznym”? Przedstawiamy wyjaśnienie mechanizmu kosztów niezbędnych przy wyliczaniu "trzynastek".

Błędy w dokumentach ubezpieczeniowych

Wypełnianie przez płatników dokumentacji dla ZUS ciągle sprawia dużo trudności. Błędy pojawiają się zarówno w dokumentach zgłoszeniowych (np. ZUS ZPA, ZUS ZUA i ZUS ZZA), jak i rozliczeniowych. Jak je naprawić - zmienić dane czy je skorygować?

Funkcjonariusz pracujący na zlecenie nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

W celu przeprowadzenia szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej chcemy zatrudnić funkcjonariusza Straży Pożarnej. Czy w przypadku zatrudnienia takiej osoby na podstawie umowy o pracę będziemy musieli zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych lub do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy bardziej korzystne byłoby zawarcie z nią umowy zlecenia?

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli

Uchwalona przez Sejm RP 24 kwietnia 2009 r. ustawa o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli ma na celu łagodzenie skutków zmian w systemie edukacji i jest adresowana do nauczycieli mających stosunkowo długi staż pracy w oświacie.

Ile można dorobić do emerytury

Osiąganie dodatkowych przychodów przez emeryta może wpłynąć na wysokość wypłacanego przez ZUS świadczenia. Warto więc dokonać kalkulacji, czy podjęcie dodatkowej pracy albo działalności będzie opłacalne. W tym celu trzeba poznać zasady zawieszania oraz zmniejszania emerytur.

Kiedy pracownik samorządu ma prawo do wcześniejszej emerytury

Urodziłem się w 1948 roku. Przez 26 lat byłem zatrudniony w urzędzie gminy na podstawie umowy o pracę. Niedawno znacznie pogorszył się mój stan zdrowia. Słyszałem, że pracownicy gminni, którym lekarz orzecznik ZUS stwierdził niezdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat. Czy w związku z tym będę mógł ją uzyskać po ukończeniu 60 roku życia?

REKLAMA