| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia społeczne > Kiedy pracownik samorządu ma prawo do wcześniejszej emerytury

Kiedy pracownik samorządu ma prawo do wcześniejszej emerytury

Urodziłem się w 1948 roku. Przez 26 lat byłem zatrudniony w urzędzie gminy na podstawie umowy o pracę. Niedawno znacznie pogorszył się mój stan zdrowia. Słyszałem, że pracownicy gminni, którym lekarz orzecznik ZUS stwierdził niezdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat. Czy w związku z tym będę mógł ją uzyskać po ukończeniu 60 roku życia?


Pracownik samorządowy urodzony przed 1 stycznia 1949 r. może uzyskać wcześniejszą emeryturę, jeżeli ukończył 60 lat (mężczyzna) lub 55 lat (kobieta), ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, a jego stosunek pracy został rozwiązany ze względu na szczególne okoliczności.

Jedną z nich jest trwała utrata zdolności fizycznej lub psychicznej do pracy na zajmowanym stanowisku, stwierdzona orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia pracownika na innym stanowisku, odpowiednim do jego stanu zdrowia i kwalifikacji zawodowych. Przepisy przewidują jednak możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę przewidzianą dla pracowników samorządowych tylko i wyłącznie dla zatrudnionych na podstawie mianowania (na stanowiskach pracy określonych w statucie gminy bądź związku międzygminnego). Wynika z tego, że nie mogą z niej skorzystać pracownicy samorządu powiatowego i wojewódzkiego (gdzie podstawą zatrudnienia jest stosunek pracy, powołanie lub wybór) oraz pozostali pracownicy samorządu gminnego. W związku z tym nie ma możliwości, aby, będąc zatrudnionym w urzędzie gminy na podstawie umowy o pracę, uzyskał pan wcześniejszą emeryturę przewidzianą dla pracowników samorządowych.

PODSTAWA PRAWNA

l Art. 23 ustawy z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1593 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »