| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia społeczne > Waloryzacja emerytur i rent w 2016 r.

Waloryzacja emerytur i rent w 2016 r.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 8 lipca 2015 r. w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2016 r. przewiduje zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent o 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Projekt został skierowany do podpisu Prezesa Rady Ministrów.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016

Każdego roku 1 marca świadczenia emerytalne oraz rentowe podlegają waloryzacji. Wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

Zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, w części dotyczącej realnego wzrostu płac, jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, przeprowadzanych w czerwcu, w roku poprzedzającym waloryzację. W przypadku nieuzgodnienia w ramach komisji wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji podlega on ustaleniu przez Radę Ministrów. Rada Ministrów, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2016, ustala wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2016 r. na minimalnym ustawowym poziomie wynoszącym 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2015 r.

Polecamy wideoszkolenie: Rozliczanie świadczeń pozapłacowych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK