| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia społeczne > Świadczenia kompensacyjne i pomostówki nauczycieli w pytaniach i odpowiedziach

Świadczenia kompensacyjne i pomostówki nauczycieli w pytaniach i odpowiedziach

Część nauczycieli zachowała prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. A to za sprawą tego, że osoby te wykonują pracę zaliczaną do pracy w szczególnym charakterze.

Podstawa prawna

Art. 4 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 965 ze zm.).

Polecamy serwis: ZUS

Czy wychowawca będzie musiał pracować dłużej

Nauczyciel pracujący w szkole podstawowej w przyszłym roku kończy 56 lat. W czasie przeglądania świadectw pracy w domowym archiwum ustalił, że jego łączny okres składkowy i nieskładkowy wynosi 32 lata. Natomiast jego staż pracy jako nauczyciela to 21 lat. Czy spełni warunki uprawniające go do wcześniejszego zakończenia pracy?

TAK

Świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielowi, który łącznie spełnił wszystkie warunki określone w ustawie. Ubiegający się o prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej musi więc udowodnić, że posiada okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej. Zainteresowany musi także przedstawić świadectwa pracy, że był zatrudniony w szkołach, przedszkolach lub placówkach w wymiarze co najmniej 1 obowiązkowego wymiaru zajęć. Obowiązkowo musi także się zwolnić z pracy. W przyszłym roku prawo do skorzystania ze świadczenia kompensacyjnego będzie mieć mężczyzna, który ukończył 56 lat. Nauczyciel ubiegający się o takie świadczenie musi spełnić te wszystkie warunki najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy z placówką. Przy czym system świadczeń kompensacyjnych został tak skonstruowany, że uprawnienia do świadczenia emerytalnego można uzyskać wyłącznie do końca grudnia 2032 roku. Nauczyciele, którzy do 31 grudnia 2032 roku nie ukończą 59 lat dla kobiet i 64 lat dla mężczyzn, nie będą mogli nabyć prawa do świadczenia kompensacyjnego. Uzyskają oni prawo do emerytury powszechnej po ukończeniu 67 lat.

Podstawa prawna

Art. 4 ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. nr 97, poz. 800 ze zm.).

Czy każdy okres pracy zostanie uwzględniony

Nauczycielka muzyki miała liczne przerwy w pracy, bowiem często chorowała. Dopiero niedawno udało się jej znaleźć pracę w przedszkolu na jedną trzecią etatu. Czy ten okres pracy zostanie jej uwzględniony przy ustalaniu prawa do świadczenia kompensacyjnego przy ustalaniu stażu pracy przy tablicy?

NIE

Warunkiem nabycia prawa do świadczenia kompensacyjnego jest posiadanie co najmniej 20-letniego okresu pracy nauczycielskiej w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Przy ustalaniu tego stażu nie jest więc możliwe uwzględnienie okresów pracy nauczycielskiej wykonywanej np. w 1/3 czy 1/4 obowiązkowego wymiaru zajęć. Okresy takie mogą być natomiast uwzględnione przy ustalaniu 30-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, o ile miały miejsce po 14 listopada 1991 r. Przy ustalaniu stażu wymaganego do przyznania takiej wcześniejszej emerytury nie uwzględnia się okresów czasowej niezdolności do pracy. Wliczeniu nie podlegają więc okresy niezdolności do pracy, za które zostało wypłacone nauczycielowi wynagrodzenie, zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne. Tak samo zostanie potraktowany urlop dla poratowania zdrowia, szkoleniowy i na dalsze kształcenie się. Nie zwiększy stażu także pozostawanie w stanie nieczynnym. Przy ustalaniu 20-letniego stażu pracy nauczycielskiej nie uwzględnia się urlopu wychowawczego oraz urlopu bezpłatnego. ©?

Podstawa prawna

Art. 4 ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz.U. nr 97, poz. 800 ze zm.).

Bożena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

Polecamy w INFORRB

Czy od nagrody jubileuszowej wypłaconej przed upływem 5 lat należy odprowadzić składki ZUS

Czy opodatkować dofinansowanie do studiów i kursów kwalifikacyjnych nauczycieli

Czy nauczyciel uprawniony do urlopu dla poratowania zdrowia ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wieczorek

Szkoleniowiec, właściciel firmy doradczej, specjalista ds. rachunkowości. Audytor wewnętrzny Systemu Zarządzania Jakością wg Normy ISO 9001-2008. Praktyk kontroli z doświadczeniem od 2002 r. Niezależny ekspert w zakresie organizacji rachunkowości zgodnej ze standardami i kontroli z uwzględnieniem aspektów prawnych i merytorycznych, chętnie podejmujący trudne tematy. Autor wielu publikacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK